Kde najít relevantní informace? Weby, neziskovky, influenceři, appky

BIO mapa

Vaše navigace světem udržitelnosti

Bio mapa je velice zjednodušený název mapy...

BIO mapa je velice zjednodušený název mapy, která by měla být vodítkem pro lidi, kteří chtějí podpořit zodpovědné, lokální či udržitelné podnikání. Tohle není web, který vás bude přesvědčovat o tom, proč nakupovat BIO.

Přesvědčování nefunguje. Navíc věřím, že si k tomu člověk musí dojít sám.

BIO mapa je směrnice, která má pomoci lidem, kteří už mají vyřešené své PROČ a hledají odpověď na otázku KDE.

Co má BIO mapa pomoc najít? 

  • Lokální produkty a výrobce
  • Místa, kde dostanete čerstvá domácí vajíčka, farmářské jogurty nebo třeba ovoce a zeleninu ze zahrady
  • Farmy, na které si můžete udělat výlet s celou rodinou
  • Vinařství, kde umějí pěstovat vinnou révu bez postřiků
  • Bistra a restaurace, kde vaří z lokálních surovin, kde odebírají farmářské produkty nebo umí dobře uvařit i pro vegany a vegetariány
  • Obchůdky zdravé výživy či lokálních potravin
  • Obchody s přírodní a BIO kosmetikou, které jsou maximálně transparentní a kde sortiment vybírají podle co možná nejvíce přírodního složení
  • Módní návrháře a brandy, co se straní fast fashion, pracují s přírodními materiály či zaměstnávají české švadleny
  • Concept story s udržitelnými kousky

Jaké jsou podmínky pro zařazení? 

Udržitelnost je v současné době často skloňována, ruku v ruce s udržitelností však jde greenwashing, což je mocný nástroj marketingu. Rozpoznat pravdu je pak enormně náročné pro nás všechny – přírodní kosmetika nemá v legislativě přesnou definici, a tak si slovíčko “přírodní” můžeme libovolně ohýbat.

Plus k tomu připočtěme, že každý z nás má jiný žebříček hodnot, zásad a názorů a vybírá si tak podle jiných kritérií.

Přesto existují jasně dané směrnice, co do přírodní kosmetiky patří a co už nikoliv. Sama se nejvíce ztotožňuji s 56 kritérii BIOMAZING, které zohledňují jak ingredience, tak jejich původ a zpracování, ekologickou stopu výrobku, transparentnost nebo férové ohodnocení lidské práce. Ale miluju i samosběr a byliny z volné přírody, a tak i tato místa zde najdete, stejně jako obchůdky v zahraničí, které prodávají tamější design a návrháře. To za mě stále drží myšlenku pomalého životního stylu a zodpovědných nákupů.

Ověřená místa a firmy

Abych to usnadnila, najdete tu ověřená místa, ověřené prodejce a ověřené produkty. Sestavila jsem v každé kategorii jejich jmenný seznam, recenzi či reportáž najdete rovněž i na samotné BIO mapě. Jde o prověřené podniky, kde nemusíte luštit etikety a drobná písmenka pod čarou.

Chybí vám tu váš oblíbený podnik? Třeba místo, kde dělají ty nejlepší snídaně z farmářských vajíček a mléka? Napište mi o něm. BIO mapa se bude neustále rozrůstat a budu ráda, když mi ji pomůžete tvořit.

Email: lucie@biomapa.cz