7 důvodů, proč si nemíchám vlastní kosmetiku

Lucie van Koten, Vojtech Resler, holeni, portret

Dostávám občas dotazy, zda nechci připravit pár vychytaných receptů na vlastní kosmetiku, kterou si člověk může umíchat doma. Odpovídám vždycky stejně: doma si umíchám základní věci, to složité, co by stálo za pozornost, už jako laik nezvládnu. Nemám šanci.

Součástí mé práce je mimo jiné ptát se odborníků a prosit je o vyjádření k nejrůznějším otázkám ohledně složení kosmetiky. Jde často o kožaře, chemiky, aromaterapeuty, toxikology. Nemusím asi dodávat, že co člověk, to názor a nic na tom nezmění ani vysokoškolský titul. Čím víc ale tyhle lidi poslouchám nebo čtu, tím víc si uvědomuju, jak je důležité znát všechny souvislosti. Konec konců…

Čím víc toho vím, tím víc zjišťuju, že vlastně nic nevím. A tím větší respekt z toho mám. 

Opravdu se těchto věcí bojím.
Pokud mluvíme o míchání olejů: rostlinný olej + éterický olej, je to pohoda. Na tom se dá zkazit jen to, že si éterický olej spletu s olejem vonným, případně ho přidám ve větším procentu a podráždím si pleť. Není ani problém namíchat si doma pleťové masky z čestvých ingrediencí. Snad bych ještě zvládla z jedlé soli udělat ekologické čističe domácnosti nebo deodorant, ale děsí mě představa, že bych například své oční okolí svěřila krému, který si umíchám bez hlubší znalosti chemie, nedej bože z návodu na internetu.

Díky mé práci mi došlo, že: 

1.) Některé kompozice, kde už jsou složitější emulgátory, dělají fakt jen machři. 

2.) Kde je voda, musí se konzervovat. A to je leckdy kámen úrazu. S konzervanty to ne každý umí. 

3.) Jako laik nedokážu upravit konzistence. 

4.) Výrobci, za kterými jsem mohla zavítat do provozu, ladí všechno možný a každá surovina má ve složení hned několik funkcí.

5.) Je těžké míchat bez vlastní laboratoře, díky které mohu zjistit, zda v olejích nejsou plísně, zbytky pesticidů apod.

6.) Někteří výrobci si dokonce při míchání zkušební emulze volají na pomoc ty, od kterých suroviny nakupují. Jop. 

7.) Jinými slovy: bezpečnost kosmetického produktu. 

A vím, že nevím, jak každá jednotlivá ingredience působí v krému, na pleť a v reakci s dalšími látkami. 

Zato vím jednu věc:že si nic tak skvělého, na co jsem zvyklá od výrobců, sama namíchat nedokážu. Ale to je v pořádku, od toho tu nejsem, od toho tu jsou lidé študovaní, vzdělaní a s praxí. Nenajdete tu tedy žádné recepty na domácí kosmetiku, zato spoustu míst, kam se za skvělou kosmetikou bez kompromisů vypravit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *