Nikolaihof: Tady ochutnejte meruňkové knedlíky, rýzlink a kosmetiku z vinné révy!

Rakouský Nikolaihof leží jen hodinku a půl od českých hranic, ale nabídne vám všechno, po čem vaše chutě a smysly touží: lokální gastronomii, výjimečná vína a ještě výjimečnější kosmetiku a taky mimořádný klid mezi kaskádovitými vinicemi.

Za vším hledej ženu.


Začalo to Christine Saahs, dnes známou autorkou kuchařek, která zdědila hospodářství a postavila se tomu čelem: znovuobnovila myšlenky biodynamického zemědělství – zjistila, že takto pěstované bylinky mají větší sílu, příroda voní a vše vypěstované lépe chutná. Začalo to tak fenomenálním biodynamickým vínem, které tam má tradici od nepaměti – značka Nikolaihof je jedna z nejoceňovanějších značek vín světa.

Christine vychovala čtyři děti, dala vzniknout restauraci s lokálními potravinami, kuchařkám, ale i domácím marmeládám, paštikám a všemožným pochutinám, které v království Nikolaihof u Wachau najdete. Po každém dítěti byl pojmenován sud ve vinném sklípku s jeho jménem a datem narození (sklípek vznikl před skoro 2000 lety) a všechny děti v rodinném podnikání pokračují.

Starší syn je vinař, mladší, Martin, založil dieNikolai, biodynamickou kosmetiku (má 1. stupeň Demeter, čímž se může chlubit jen opravdu pár značek po světě) založenou na lokálních bylinkách, surovinách a hlavně oleji z vinných hroznů a slzách vinné révy.

Biodynamický ráj.


V sobotu nás rodina Saahs přivítala – jak jinak než svým perlivým vínem v Nikolaihof – a vzala nás do vinic na druhém břehu Dunaje, kde pro nás přichystali spoustu místních dobrot a nechali nás, ať se kocháme výhledy a přírodou, která tam voní docela jinak, než na co jsme zvyklí. Je neuvěřitelné, jak může být krajina jiná a to necelou hodinku od našich hranic. Zatímco v oblasti Wachau je biodynamika dobře známým pojmem, u nás je velkou neznámou. Učení je to přitom staré jak lidstvo samo, jen jsme veškeré cykly přírody začali ignorovat.

Na kopci na vinicích, v malé kamenné chaloupce se zastavil čas. Veškerá civilizace byla hluboko pod námi a my tam objevovali – kromě vína – šafrán, bezinku, lípu a třeba olej z vinných hroznů. Všechny tyhle dobroty přitom najdete v dieNikolai krémech a sérech.

Když jsme se po menší siestě vrátili, uvítala nás přímo Christine Saahs a provedla nás sklípky. Je to taková ta věčně usměvavá milá paní, která vypráví svůj životní příběh a i když stále velice tvrdě pracuje, stále vydává nové kuchařky, píše o účincích jídla a bylin na organismus, tak vidíte, že biodynamiku vyznává jako životní styl.

V Nikolaihofu zdá se mají všechno: prvotřídní víno, jídlo, kosmetiku a jeden druhého. Každý přispívá tím, co nejlépe umí – a je jedno, jestli se stará o sklizeň, víno, restauraci, rodinu nebo obchod.  A co se řekne, to platí. 

Musím dodávat, že víkend ve Wachau byl málo? Týden by byl ještě míň. Kdybych se snad někdy chtěla stěhovat na vesnici, tak už mám vybráno. Ještě se však nedokážu rozhodnout, jestli bych se v Nikolaihof nechala zaměstnat u kosmetiky nebo u vína.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *