Pravá kůže nebo jen drcený odpad?

Pravá kůže nebo jen drcený odpad? Jak poznáme kvalitní koženou kabelku?

Mám kožená vintage psaníčka stará někdy i 70 let. Jsou nádherná zpracováním, nadčasová a s dobrou péčí tu ještě několik desítek let vydrží. Vedle toho mám i pár kožených kabelek, které jsem kupovala v dobré víře, že se i tyhle kabelky budou moc jednou dědit. A nebudou. Stejně jako v kosmetice a jídle platí, že je vždy potřeba koukat nejen na výsledek, ale v první řadě na kvalitu použitých ingrediencí. 

Možná bychom snad ani nechtěli vědět, co vše dnes koželužný průmysl dokáže pod pojmem „pravá kůže“ prodávat. Ale omyl. My to vědět chceme! 

Značka „useň“

I když na botách najdete monogram ve tvaru svlečené hovězí kůže, není jistota, že to kůže skutečně je. Respektive, podle zákona ano, ale ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí.

V jednotlivých kůžích, které dnešní trh nabízí, je totiž obrovský rozdíl. Označení useň si může vysloužit i materiál, který vznikl rozemletím nejspodnější vrstvy kůže (která je vlastně odpadem). Tento zbytkový odpad se pak pomocí různých syntetických lepidel opět pojí a to už rovnou do finální podoby kabelky, která kůži jen připomíná. 

Když opomeneme vzhled, s nímž si výrobci těchto materiálů dnes už hodně vyhrají a opravdu se snaží o co nejlepší imitaci pohledové kůže, tak o vlastnostech kůže nemůže být řeč. V tomto případě nelze mluvit ani o výdrži, jelikož takto vyrobená kabelka brzy popraská, není poddajná, je tvrdá a nepřizpůsobivá. O specifické vůni nemůže být řeč. Tu překryla vůně/zápach syntetických pojiv a barev. Ve finále si tak zákazník kupuje materiál (odpad kůže), který nevydrží ani desetiletí, ani pár let – lehce se odírá a dře.

Jak poznat kvalitní výrobek už v obchodě? 

1. Dejte na svůj čich. Kůže má skutečně svůj specifický zápach/vůni. Tuto vůni do drceného koženého materiálu nedostanete. Kvalitní kůže voní neustále. I během nošení.

2. Dalším faktorem je cena. Za kvalitní kůži musíte zaplatit. Pokud se radujete, že jste udělali super nákup za kabelku, která stála 900 Kč a je na ní monogram kůže, tak bohužel: tato kabelka asi příliš dlouho nevydrží.

3. Pravá kůže je na omak teplejší. Pokud přiložíte ruku na koženou kabelku a potom na syntetickou, rozdíl poznáte ihned. Pravá kůže je konec konců organická a reaguje jinak na okolní teplo než syntetický materiál.

4. Dalším testem může být oheň, ale to v obchodě raději nezkoušejte. Kůže nehoří ani se neškvaří. Syntetika se škvaří a rozemletá kůže se tak může klidně i hořet.

5. Potom je důležitým faktorem samotné získání kůže, čištění, opracování, barvení a zpracování do závěrečné podoby. Kupujte značky, které nemají problém uveřejnit původ a výrobu. Dále platí, že kůže a koželužný průmysl byl vždy skvělý v Itálii. Nemusí to platit vždy, nicméně label „Made in Italy“ (např. značka CROMIA(Pozor! Nemusí být vždy na výrobcích italských značek) může být dobré vodítko. Dalším stupněm jsou certifikáty. Jedním z významných certifikátů je např. „100% Italy“ (např. značka Cuoieria Fiorentina), kde máte záruku, že i kůže (nejen výsledný produkt) pochází z Itálie.

A tak se opět dostáváme k tomu, že je důležité nenechat se oklamat trhem a že za kvalitu je vždy lepší si připlatit. Levná kvalitní kožená kabelka neexistuje. Je to stejné jako s hedvábím. Levné šaty z pravého hedvábí nejsou. Jak ale ukazují kožené poklady po našich babičkách – přežijí klidně několik generací, nepodléhají trendům a nikdy nevyjdou z módy.

Pravá kůže nebo jen drcený odpad?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *