Slow Fashion: Kniha, která vám ukáže módu z jiné pespektivy

Slow Fashion book

Pojem udržitelná móda budí vášně. Někdo věří v label „sustainable“ na visačce, někdo razí heslo, že skutečně udržitelný je jen ten kousek, který jsme nekoupili (resp. který ani nevznikl). Jedno je však jisté: rychlá móda je projevem naší konzumní společnosti a ročně vyprodukuje miliony tun textilního odpadu, který sebou nese řadu závažných ekologických problémů. Oblečení NENÍ nedostatkové zboží. Kde začíná udržitelný šatník a kde končí naše marnivost? 

Na tuhle otázku si odpovídá polská blogerka Joanna Glogaza v knize Slow Fashion: módní revoluce. Vypráví svůj příběh: v roce 2008, s vlnou prvních blogů si i ona blog založila, aby na něj přidávala každodenní módní inspiraci pro své čtenáře. Jak píše: „Na počátku byly blogy moderním médiem, svěží alternativou ke slaďoučké a drahé dokonalosti vytvořené redakcemi časopisů. Blogerkami se stávaly holky ze sousedství, s omezeným rozpočtem – takové, se kterými se čtenářky mohly ztotožnit a jejichž nápady se mohly inspirovat.“

Joanna byla jednou z velice úspěšných blogerek. Nejdříve si kupovala neustále nové kousky z vlastních peněz, pak propadla kouzlu barterové spolupráce, pod jehož tíhou se začaly propadat poličky jejího šatníku. A přesto stále neměla co na sebe. 

Kniha Slow Fashion: módní revoluce tak ukazuje zdlouhavý proces, kdy se z oblíbené a trochu zaprodané blogerky stala persona na scéně udržitelné módy a životního stylu. Tahle část knihy mě bavila asi nejvíc. Však jsem si podobným procesem před mnoha lety také prošla. Nepoznávám Lucii, která žila před 5 lety, natož abych chápala o 10 let mladší Lucii. 

Kde začít? 

S původní myšlenkou udržitelné módy – kupovat méně, zato kvalitněji – se ztotožní téměř každý. Co však lze nazvat kvalitním? 

Kde začít – vyházením šatníku, nákupem nových značek nebo tříděním informací? 

Joanna vás v knize provede krůček po krůčku. Vezme vás do zákulisí módního průmyslu, ale nebude strašit ani kreslit katastrofické scénáře. Nenutí vás všechno vytřídit a investovat horentní částky do kousků, které byste měli vlastnit.

Ale dostane se vám do hlavy, až půjdete příště na nákupy. Naučí vás přemýšlet jinak. V souvislostech. Naučí vás ptát se, jestli je tohle váš styl, jestli to sedne vašemu typu postavy a jestli tenhle materiál unosíte. Drží se přitom zásady, že kupujeme to nejkvalitnější, co si aktuálně můžeme dovolit. 

A tohle je myšlenka, která se mi na celé knize líbí nejvíc. Není totiž extrémistická, neodsuzuje, nenutí ke koupi toho nejvíce ekologického a udržitelného kousku, který je nad naše finanční možnosti, nýbrž k uvědomění si svých zásad, podle kterých chceme zodpovědně nakupovat. 

Slow Fashion: módní revoluce tak čtenáře provede základy šatníku, definuje jeho styl, pomůže roztřídit šatník, nabídne udržitelnější alternativu a poradí, jak mít neustále co na sebe, aniž bychom museli bezmyšlenkovitě nakupovat.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *