Berlín udržitelně: vintage obchody & bar, jehož budete chtít být součástí

Berlin OFT vintage store

Berlín je velice autentickou metropolí, kde stále pocítíte rozdíly východní a západní Evropy, má nezaměnitelnou atmosféru a spoustu míst, které se vám vryjí pod kůži.

Letošní návštěvu jsem jako vždy pojala nostalgicky a prošla si veškerá místa, která v Berlíně miluju. Včetně naprosto dokonalých a tématických vintage obchodů. Letos však za největší objev považuju Zwiebelfisch bar a jeho hmatatelný genius loci.

Co nezapomenutelného navštívit v Berlíně?

O.F.T.  Ohne Frage toll

Jestli chcete objevit poklady 50., 60. nebo 70. let, poznat a osahat si ikonické retro kousky a vdechnout jim nový život, musíte do O.F.T. obchůdku nedaleko Friedrichstraße bahnhof. Najdete tu šílenosti i velice cenné starožitnosti. Dobře zorganizované vetešnictví, chtělo by se říct. Místy může připomínat garážový obchod se vším, co jen najdete po předcích na půdě: móda, nábytek, dekorace, šperky, rukavičky, kožešinové límce, psaníčka našich babiček, pásky…

Je to ujeté, šílené, šokující, ale nikdy ne nevkusné. Co se může zdát jako veteš je ve skutečnosti pečlivě vybrané tak, aby daná věc měla určitou hodnotu. O čem se domníváme, že tu bude stát pár euro, se tak může ukázat jako sběratelská raritka a stát pár set euro. Vintage obchod drží jednotnou estetiku a myšlenku a jak vám paní majitelka vysvětlí, spousta kousků, které u ní objevíte, mají sběratelskou hodnotu a jsou tak investicí.

K nalezení je tu opravdu všechno. Pokud se chcete pořádně prohrabat zbožím, budete potřebovat minimálně hodinku času. O.F.T. znám už skoro 10 let a je to má povinná berlínská zastávka. Ne vždy mám odvahu si tam něco pořídit, ale letos jsem si tři kousky odnesla!

Berliner Modeinstitut

Další z mých oblíbených zastávek po vintage obchůdcích je Berliner Modeinstitut, odkud jsem si před pár lety nechávala posílat věci do Prahy. Maličký krámek slouží zároveň i kostymérkám jako půjčovna kostýmů. Najdete tu i pár současných věcí, primárně si ale Modeinstitut drží styl pařížských večírků dob dávno minulých. Najdete tu dlouhé rukavičky, zdobené kloboučky a nejrůznější dekorace do vlasů, dlouhé večerní šaty i koktejlky, sponky do vlasů, brože, kožené střevíčky, šátky, kapesníčky…

Zwiebelfisch bar

První večer mě Zwiebelfisch něčím zvláštním přitahoval – atmosférou, lidmi, plakáty na zdech, přeplněností a místními, kteří tu živě diskutují. Bar špatně oblečených intelektuálů, kteří jdou za dobrým pivem. A zatímco ostatní bary v okolí zejou prázdnotou, ve Zwiebelfisch se vám lehce stane, že si budeme muset k někomu přisednout, abyste vůbec urvali místo. Jakmile si přisednete, stanete se součástí, prozradíte, odkud jste a místní vám začnou vyprávět neuvěřitelné příběhy z dob války, které mají s Českem spojené nebo slýchali od svých rodičů. Asi netřeba dodávat, že jsem se vracela každý večer.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *