Kdybyste měli vyjmenovat své denní beauty rituály pro krásu, jaké by to byly?
Asi se všichni shodneme, že jsou doby, kdy nestíháme vůbec nic, nemáme z čeho brát a krademe čas i ze spánku. Je jasné, že na dlouhé rozmazlování to nebude, ale i tak – jaké rituály jste si vytvořili, aby naprosto odpovídaly vašemu životnímu stylu a staly se každodenní součástí?
Já tak mimochodem praktikuju 5 rituálů pro pleť, tělo i mysl, které nekradou čas a přitom pomohou i v dobách, kdy nemám z čeho brát.
1.) Odlíčení
Všude se dočteme, že odličování je základ a nelze s tím nesouhlasit. Pokožka produkuje během dne nečistoty rozpustné ve vodě i v tuku, a tak nám nestačí jen čistá voda k opláchnutí obličeje. Vodou smyjeme pouze nečistoty rozpustné ve vodě, tuková část zůstává.
Agresivní pěnidla pokožku vysušují a narušují její přirozenou obranyschopnost, a tudíž k odlíčení nejsou vhodná ani mýdla, jakkoli se můžeme domnívat, že jsou přírodní. Ke zvážení jsou čisticí pěny certifikované přírodní kosmetiky, která spoléhá pouze na šetrné, nejčastěji cukerné tenzidy.
Odlíčení je pro mě rituálem večerním stejně jako ranním. I přes noc pokožka vylučuje spoustu nečistot, a tak je potřeba jí věnovat stejnou péči jako večer při smývání make-upu.
Na vlhkou pleť nanáším prsty olejový balzám a důkladně jej rozetřu. Oleje mají tu výhodu, že dokáží odstranit i voděodolné líčení a díky roztírání prsty je to velice jemná péče i pro tu nejcitlivější pokožku. Když například používáme vatové tamponky, nemáme v prstech tolik citu a citlivé oční okolí často nepřiměřeně dráždíme.
Prsty vždy masíruju oční okolí od vnějšího koutku oka do vnitřního, což předchází vzniku vrásek. Nakonec jemně mechanicky nečistotu odstraním do tamponků z bio bavlny a dočistím tonikem či květovou vodou, která účinky ostatních bylin jen podpoří. Odlíčení jsou 3 minutky klidu, soustředění a rovněž možnost si procvičit obličej pomocí jógy obličeje.
2.) Horká lázeň pro nohy
Když jsem byla u Dr. Kwana na akupunktuře, což je chiropraktik tradiční čínské medicíny, který rovná hlavně pohybový aparát, doporučil mi si každý den před spaním dávat buď vanu nebo lázeň pro nohy. Prohřát je aspoň na dvacet minut, rozproudit lymfatický systém, se kterým mám problém a neustále trpím na studené končetiny. Rovněž se po tom dobře usíná a já pochopitelně neopomenu si do lázně přidat éteráky na detoxikaci nebo sůl z konopí.
Je pravda, že horká lázeň před spaním krásně prohřeje i ruce a přijde mi velice úlevná pro nohy nateklé, unavené, těžké.
3.) Éterické oleje
Jsem posedlá éterickými oleji. Mám doma aromalampu, difuzér, ale pár lahviček mám i na pracovním stolku (např. nabuzující rozmarýn) a kdykoli jsem unavená, jde na mě odpolední spaní po obědě nebo jen ještě potřebuju něco dopsat, stačí mi, abych si přivoněla a okamžitě se dokázala znovu soustředit a pracovat.
Z vůní, které miluju do svého salonku, kde přijímám návštěvy, je to pelargonie, petitgrain, v předvánočním období je to skořice, hřebíček a jehličí, při nachlazení zase eucalyptus či tea tree. Éterické oleje, neboli čisté přírodní silice, dokáží zázraky s lidským vědomím, pozorností, únavou, ale i při chmurách a depresích. Vůně je nejrychlejší cestou do mozku a právě přes vůni dokážeme vnímat řadu podnětů, i proto je nejčastěji používáme pro navození té správné atmosféry.
Pozor! Neplést si éterické oleje s vonnými oleji, které často koupíme v květinářství, ale bohužel i v mnoha prodejnách zdravé výživy. Vonné oleje jsou synteticky vyrobené a nepřináší člověku vůbec nic – leckdy jen bolesti hlavy.
4.) Masky
Sama se sebou jsem před pár lety udělala dohodu, že jakmile budu mít “home office”, nebudu před počítačem sedět nalíčená, že se klidně uprostřed dne odlíčím a půjdu si dát masku.
Maska je malým nenápadným pomocníkem, na něhož leckdy zapomínáme, přitom ale dokáže eliminovat mnoho škod na tváři napáchaných stresem, kouřením, nedostatkem odpočinku či spánku. Dokážou výrazně zpomalit proces stárnutí a pleť dokáží rychle dostat do lepší kondice.
Zamilovala jsem se do krémových rozjasňujících masek, ale i do okysličující superfood mask Inlight, leckdy použiji i výživný balzám ve větší vrstvě a po chvilce působení splachuji. Pleťovou masku je vždy potřeba uzpůsobit momentálním potřebám pleti – potřebuje váš obličej vyživit? Zvláčnit? Rozjářit? Nebo vyčistit? Pokud to poslední jmenované, budou vám jistě dobře dělat masky jílové, které čistí a stahují póry, regulují nadměrnou produkci kožního mazu a sjednocují. Při jejich odstraňování zároveň působí jako jemný peeling.
5.) Živiny zevnitř: tekutý chlorofyl
Nejsem přívrženec nejrůznějších pilulek pro krásu, zvlášť poté, co uvážím, že mnoho multivitamínů se ani nemusí plně vstřebat, ale naučila jsem se na tekutý chlorofyl, který mi pomáhal v období těžké chudokrevnosti, kdy mi nic od doktorů nepomáhalo. U zeleného ječmene a vojtěšky jsem dlouho nevydržela, ale tekutý chlorofyl, kde se čajová lžička zamíchá do skleničky s vodou a chutná jak slabý mátový čaj, se mi osvědčil a i pro příjemnou svěží chuť u něj zůstala.
Spojitost s chudokrevností se nabízí: Chlorofyl je rostlinný zelený pigment, který využívá sluneční energii při fotosyntéze. Zároveň plní metabolické funkce, jako je dýchání a růst. Látka má podobnou molekulární strukturu jako hemoglobin, který rozvádí kyslík po celém těle.
Já už chudokrevná dávno nejsem, ale u chlorofylu jsem zůstala a objevila řadu jiného využití a benefitů – jak pro zdraví, tak pro pleť. Čistí totiž krev a zbavuje ji plísní, hasí záněty v těle, čímž si dokáže poradit s řadou kožních problémů nebo jen pleť sjednotit, rozzářit, okysličit a dodat potřebné vitamíny a minerály jako je hořčík, železo, vápník, vitamin C, K, A a E. Dva poslední jmenované vitamíny jsou přitom považovány za vitamíny krásy, které podporují růst buněk, starají se o elasticitu pleti chrání ji před volnými antioxidanty.
Tím, že tekutý chlorofyl chutná jak vychlazený mátový čaj, mi nejvíce chutná v letních měsících, kdy jej piju ve větších dávkách místo ledových čajů a limonád.