#SaveEarthsSkin: Iniciativa za pomoc české přírodě

Weleda bylinky

Půda jako pokožka země, to je nová celosvětová kampaň #SaveEarthsSkin s modelkou a aktivistkou Arizonou Muse, kterou nám v březnu představila Weleda. Být firmou maximálně zodpovědnou a udržitelnou se Weleda snaží už přes 100 let od svého založení. Tento rok se zaměřila na lokální pomoc v Česku, kde se bio(dynamické) zemědělství teprve rozvíjí. 

Weleda věnuje letos 1 milion Kč na lokální CSR aktivity. Větší část půjde na odkup půdy, která bude následně ozdravena – bude sloužit ke vzdělání zemědělců, jak se starat o půdu biodynamickým a ekologickým způsobem. Zároveň se postará o vzdělání obcí ohledně ozdravení krajiny a školáků ohledně důležitosti zdravé půdy. 

A protože je to pochopitelně nesmírně zajímavé, jelikož se můžeme zapojit my všichni a konkrétní výsledky uvidíme na místní krajině a jejím, resp. našem zdraví, pojďme si představit pár projektů, s nimiž Weleda navázala spolupráci. Přidávám odkazy na dotyčné neziskovky a nadace, protože věřím, že se tu možná najde někdo, kdo bude vědět, jak přispět svou troškou do mlýna (nebo jak se naučit novým dovednostem): 

Nadace Pro půdu: 

Nadace Pro půdu usiluje o to, aby v Česku přibývalo ekologicky obhospodařované půdy a drobných ekofarmářů. Veškeré peníze z darů využijí na nákup zemědělské půdy pro drobné ekologické zemědělce, kteří o ni pečují tak, aby ji zachovali zdravou, živou a úrodnou. 

Centrum Konipas: 

Centrum Konipas je cestou, jak připravit české zemědělství na éru udržitelnosti a rozvíjet moderní ekologické zemědělství na malých farmách. Zde se můžete naučit živému zemědělství na ekofarmě, přihlásit se na stáž nebo od nich odebírat bio vajíčka či bio zeleninu. 

Nadace Partnerství: 

Pomáhá s proměnou okolí tak, aby bylo zdravější, zelenější a odolnější vůči změně klimatu. Vracejí zeleň, vodu a život tam, kde přírodě chybí. Nabízejí své know-how v řadě zajímavých témat: věnují se například udržitelnému turismu nebo péči o veřejná prostranství. S řadou programů pak ukazují, jak i v centru velkoměsta žít a pracovat v souladu s přírodou. 

Prales Ekocentrum: 

Ekocentrum Prales (Pražské lesní středisko) najdete na Praze 19 ve Kbelích. Slouží jako komunitní místo pro setkávání, rekreaci a procházky Pražanů a zároveň jako středisko Ekologické výchovy, kde se pro pražské školy, rodiny s dětmi i pro širokou veřejnost organizují ekovýchovné programy a workshopy s environmentální tematikou.

Farmářská škola: 

Farmářská škola nabízí několikaleté studium i s praxí na farmě v zahraničí, stáže nebo krátké workshopy právě o ekologickém a biodynamickém zemědělství. Denní i dálkové studium je tu teoretické i praktické tak, abyste po skončení mohli založit a vést vlastní eko farmu. Můžete tak uzdravit kus země, vypěstovat si vlastní bio produkci a naučit se základům antroposofie. 

Půda jako pokožka země
#SaveEarthsSkin
Pokožka a půda jsou si dost podobné. 

Jak uvádí Weleda (která se stará o osvětu biodiverzity):

  • Půda má, stejně jako naše kůže, mikrobiom.
  • Jedna čajová lžička půdy pojme více organismů, než kolik je lidí na planetě.
  • V zemské půdě je vázáno 50 % oxidu uhličitého. Hned po oceánech je to druhá největší zásobárna CO2.
  • 30 fotbalových hřišť – to je ekvivalent půdy, kterou ztrácíme každou minutu kvůli degradaci.
  • Na přirozený vznik 10 centimetrů půdy potřebuje příroda zhruba 2 000 let.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *