Bergen udržitelně: království vlny a skandinávského designu

Bergen udržitelně, Bergen, Norsko, Bio mapa, Lucie van Koten

Vítejte v Bergenu – druhém největším norském městě a podle mnohých v tom nejkrásnějším norském městě! Nepotěším vegany: tradiční sobí kožešiny, vlněné prádlo, svetry i ponožky tu najdete na každém rohu. Sever. Zde přírodní, funkční materiál je naprostá nutnost. A žádné vlněné svetry nejsou tak hezké, jako ty s norským vzorem. Jsou tedy tím nejlepším suvenýrem, který si z Bergenu můžete přivést. Taková vzpomínka na tohle pohádkové město vás bude skutečně hřát a to ještě dlouhá léta!

Pokud milujete si z cest vozit něco skutečně lokálního a od místních umělců či designerů, Bergen si zamilujete. Bryggen, známé dřevěné domečky z 18. století, které vidíte na každém pohledu z Bergenu, jsou jedním velkým labyrintem. Co v něm najdete? Ty nejkouzelnější obchůdky místních řemeslníků (dnes by se řeklo concept story), kde si nakoupíte vlněné oblečení, sobí i ovčí kožešiny, nejrůznější drobnosti a kde objevíte i malé, zato velice útulné kavárničky. Tam si dejte „Bergen coffee“, což je norská verze irské kávy. O dost silnější verze, abyste mi rozuměli.

Bergen je plný malých a kouzelných uliček s těmi nejkrásnějšími domy. Doporučuji prolézt každou jednu uličku. Možná v nich objevíte:

Røst
Skandinávský design? Možná to letadlem neuvezete, ale dojděte se aspoň podívat, pokud milujete čistý minimalismus a dokonale opracované kousky z přírodních materiálů.

Divert
Zajímavý butik, který možná budete chvilku hledat, ale který nabídne od každého něco: second hand, antik i vintage kousky a navíc také vlastnoručně vyráběné šperky místní šperkařky. Místo, odkud si můžete přivést ojedinělé suvenýry.

HEIM
Extrémně sladký a barevný concept store s jedinečným stylem. I když má jít o skandinávské kousky, rozhodně tu nečekejte studený severský minimalismus. Ba právě naopak: hýří to tu barvami, puntíky, spirálami, pestrobarevnými svíčkami a utěrkami i vším, co se třpytí a blýská a co dotváří útulnost každého obydlí. Oči na tom budete moci nechat.

Nordness verksteder
Pokud objevíte stánek Nordness verksteder, zbystřete. Všechny ty úžasné vyřezávané věci, ale i keramika, oblečení a spousta dalších radostí jsou vyráběny lidmi, kteří by jinak těžce – z mnoha důvodů – nacházeli uplatnění na pracovním trhu. Jak boží věci tu najdete prozradí už e-shop. Důležité je, že v dílnách používají místní suroviny, recyklované materiály a dřeva z tamějších hor.

Paulina Vintage Boutique
Stylový vintage obchůdek, kde si budete moc dopřát kvalitní kousky z druhé ruky. Najdete tu jak šperky, doplňky a plesové oblečení, tak věci na běžné denní nošení z přírodních materiálů, bundy i kroje. Příjemný butik, který drží linku a styl.

Bergen je město dechberoucí. Stejně jako v celé Skandinávii, kde je BIO běžnou součástí života, i tady najdete celou řadu supermarketů s farmářskými potravinami, ochody s čistě přírodní kosmetikou, kavárny s fair trade kávou a dobrotami z BIO surovin. Něco z toho jsem zařadila do BIO mapy. Stačí si ji dát do mobilu.

A jestli chcete ochutnat něco opravdu tradičního, zkuste sobí či losí salám. Za opravdovou delikatesu však považuju norský sýr Gudbrandsdalsost. Sýr z převážně kravského a s trochou kozího mléka překvapí svou karamelovou chutí. A je báječný i ke slaným pokrmům!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *