Jizvy: Jak je ošetřit s přírodní kosmetikou?

Jizvy: Jak je ošetřit s přírodní kosmetikou?
Foto: CANNOR

Nikdo z nás není bez jizvičky: říznutí, škrábnutí i hlubší rány, to vše si naše kůže pamatuje a neustále nám to připomíná. Je to jako tetování, jen nechtěné. Přestože jizvám leckdy nedokážeme plně předcházet, můžeme zásadně ovlivnit, jak budou vypadat a zda vyblednou. Jelikož se jizva může vyvíjet až několik let, je to proces dlouhodobý. Přesto stav a viditelnost do velké míry ovlivnit můžeme!

Kůže, která nás chrání

Kůže je největší plošný orgán našeho těla s neuvěřitelnou regenerační schopností. Vděčit za to můžeme pokožce (epidermis), škáře (dermis) a podkožnímu vazivu. Souhra těchto tří vrstev funguje dokonale: chrání naše tělo před vnějšími vlivy, reguluje jeho teplotu, rovněž vylučuje toxiny z těla a stará se o komplexní výživu pokožky.


Právě pokožka, ona vnější vrstva, je ta, na kterou si tolik potrpíme. To ona odráží zdravotní i psychický stav našeho těla. O pokožku se staráme, jak nejlépe umíme. Pokožka dýchá a chrání nás mimo jiné i před UV záření. Pod ní leží škára (dermis), která se skládá z kolagenových a elastických vláken. Zde jsou uložené krevní cévy, vlasové fulikuly a také mazové a potní žlázy. Škára tedy reguluje teplotu těla a v případě potřeby jej potem ochlazuje. Poslední, přitom neméně důležité, je podkožní vazivo. Tady najdeme tukové buňky, které chrání orgány (a jsou mimo jiné zodpovědné za tvar našeho těla).

Jakmile dojde ke zranění, říznutí či spálení, kůže okamžitě spustí regenerační proces, který má co nejdříve zamezit krvácení, ochránit ránu a vytvořit strup. Kůže si samozřejmě sama poradí, obnovuje se neustále a neustále také vytváří nové kožní buňky. Zde však už přichází na řadu ta správná péče, která pomůže rychlejšímu hojení a hlavně ovlivní to, jak bude jizva vypadat za pár let. A zda ji vůbec uvidíme!

Přírodní pomocníci na každou jizvičku:


Tea tree nebo levandulový olej. Skvěle dezinfikují!
CBD konopná mast. Ale jen ta z přírodních ingrediencí, pod vazelínou nemůže pleť dýchat. Jizvu je pak ideální ošetřovat pravidelně.
UV faktor. Bez toho už to nepůjde. Vyšší UV faktor zabrání hyperpigmentaci v postiženém místě (a samozřejmě předchází pigmentovým skvrnkám i na zdravé pokožce!)
Kolagen. Zvláště v prvních dnech se doporučuje zvýšit denní dávku kolagenu, který je zodpovědný za elasticitu pleti.
Šípkový a ricinový olej. Oba dva jsou těmi nejlepšími rostlinnými oleji na ošetření i zbytnělých jizev.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *