Konec retinolu? Co nás čeká s novými restrikcemi?

Konec retinolu? Co nás čeká s novými restrikcemi?

Retinol na pleť je opěvovaná účinná látka proti stárnutí. Dokáže si poradit s pigmentovými skvrnami i s drobnými vráskami. Retinol, derivát vitamínu A, má však svá specifika: má silné exfoliační účinky, může tak pokožku dráždit, zvýšit její citlivost a zarudnutí a nesmí se s ním na sluníčko. Na retinol navíc nyní Evropská unie uvalila restrikci: z 1% koncentrace v pleťové péči bude moc retinolu používat pouhý zlomek, čímž se výrazně sníží účinnost. Naštěstí ale existuje i alternativa – čistě rostlinná, nedráždivá a má být stejně efektivní!

Vitamin A: Retinol, Retinyl Acetate a Retinyl Palmitate

Tyto deriváty retinolu nezmizí z kosmetické péče úplně. Od 1.12. 2023 však podléhají novým restrikcím a za bezpečné množství je nově povážovaná pouze koncentrace 0,05% v tělovém mléku a 0,3% v oplachové a bezoplachové péči, tedy i v krémech a sérech.

Zatímco nyní na trhu běžně najdeme 1% retinolová séra, kosmetické firmy mají nyní 18 měsíců na to, aby neprodávaly produkty s vyššími koncentracemi a 36 měsíců na jejich stažení z trhu. Důvodem má být nebezpečí z nadbytku vitamínu A v těle, který se retinolovou kosmetickou péčí zvyšuje.

Retinol – dobrý sluha, zlý pán

Retinol, derivát vitamínu A, podporuje růst buněk a zlepšuje kolagenovou produkci, čímž zlepšuje texturu pokožky a redukuje vrásky a jemné linky. Je vynikající látkou při redukci prvních vrásek (lze jej tak používat ještě před třicítkou) a retinolová séra patří mezi velice žádaná.

Varování přichází v letních měsících, kdy se retinol nedoporučuje používat v denní péči, jelikož zvyšuje citlivost pleti na slunce. Je však důležité vědět, že retinol nutně nemusí být dobrou volbou pro všechny typy pleti – zvláště pokud trpíte na rosaceu (růžovka), akné, ekzémy nebo máte citlivou pleť, která by mohla okamžitě zareagovat.

Proč? Protože retinol má sám o sobě silné exfoliační účinky na naši pokožku. Z toho důvodu se rovněž nedoporučuje kombinovat s dalšími exfoliačními produkty – včetně kyselin AHA a BHA. Je to jako s mechanickým peelingem, který je skvělý na rozjasnění pleti, ale při příliš častém použití zeslabuje dermis, která se stává suchou a náchylnou k šupinkám a je daleko prostupnější a tedy i méně odolná (vůči slunečnímu záření, vlivům životního prostředí…)

Což takhle rostlinnou alternativu?

Že retinol není pro každého se ví dávno, a tak vědci dlouho hledali jeho stejně účinnou alternativu – ideálně takovou, která bude šetrnější, nebude fototoxická a prospěje i citlivé pleti. A našli bakuchiol.

Bakuchiol je rostlinná látka, která pomáhá zlepšovat výměnu kožních buněk a stimuluje syntézu kolagenu, díky čemuž je pleť hladší a zářivější, jak dokazují studie. Oproti retinolu má nespornou výhodu, je totiž k pleti šetrnější, takže se nemusíte obávat podráždění.

Studie dokazují, že bakuchiol účinně bojuje s výskytem vrásek a drobných linek. Stejně tak pomáhá při hyperpigmentaci. Studie také naznačují, že bakuchiol je skvělým pomocníkem pro aknózní pokožku.

Bakuchiol pomáhá v boji proti příznakům stárnutí pleti, ale působí mírněji a bez některých vedlejších účinků spojených s retinolem, jako je podráždění a citlivost pokožky.

5 důvodů, proč je bakuchiol látka budoucnosti

1) Přírodní látka: Bakuchiol je přírodní složka získaná z rostliny Psoralea corylifolia, která má podobné účinky jako retinol, ale bez některých nežádoucích vedlejších účinků.

2) Podpora buněčné obnovy: Stejně jako retinol podporuje i bakuchiol proces buněčné obnovy. Pomáhá odstraňovat staré, odumřelé buňky a stimuluje tvorbu nových buněk, čímž zlepšuje texturu pokožky a redukuje jemné linky a vrásky.

3) Antioxidanty a protizánětlivé účinky: Bakuchiol má silné antioxidanty a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají chránit pleť před poškozením volnými radikály a redukovat záněty. To přispívá k mladistvému vzhledu pleti a zlepšuje celkový tón a rovnoměrnost pokožky.

4) Bezpečnost a snížené riziko podráždění: Bakuchiol je vhodný pro citlivou pleť a i pro ty, kteří mají přecitlivělost na retinoidy. Je méně pravděpodobné, že způsobí podráždění, suchost nebo citlivost.

5) Snáší se i s dalšími složkami: Bakuchiol je obecně kompatibilní s jinými složkami v kosmetických produktech, což znamená, že může být snadno začleněn do vaší běžné rutiny péče o pleť a kombinován s dalšími aktivními složkami, jako je kyselina hyaluronová nebo vitamín C.

Konec retinolu? Co nás čeká s novými restrikcemi?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *