Recenze: Jeden den parfumérem. Workshop, se kterým proniknete do světa botanických vůní. | Aroma-atelier | Bio mapa |

Recenze: Jeden den parfumérem. Workshop, se kterým proniknete do světa botanických vůní.

Milujete svět vůní a dodnes si vybavíte flakónek a vůni parfému, který před vámi babička schovávala, když jste byly děti? Zaznamenáváte si životní období podle vůně nebo máte jednu lahvičku parfému schovanou z čisté nostalgie? Já taky. Svět parfémů (stejně jako starých plakátů a reklam na ty nejvybroušenější flakónky) mě vždycky fascinoval. I když jen jako pozorovatele, nikdy mě nenapadlo pokusit si vytvořit vlastní vůni. Ale už jako dítě jsem měla jasno: parfémy představovaly jistou sofistikovanost. Pojily se k silným ženám, k ženám vamp, k ženám, které jsou všechno, jen ne nudné. Až vyrostu, říkala jsem si, budu mít sbírku parfémů a pořídím si toaletní stolek jenom na ně. To jsem si skutečně splnila. Ale až nyní, na workshopu Tvorba botanického parfému, jsem se musela zamyslet nad jednou zásadní otázkou: jak by měl vonět MŮJ parfém, aby mě zcela vystihoval?

U parfumérů je to stejné jako v každé profesi: není za tím žádný výjimečný dar daný shůry. Dar (nebo talent) je jen 20% úspěchu. Zbylých 80% tvoří každodenní mravenčí práce, kterou svůj dar vybrušujeme.

Recenze: Jeden den parfumérem. Workshop, se kterým proniknete do světa botanických vůní. | Aroma-atelier | Bio mapa |

Přiznám se, že nejsem velký znalec vůní, stále jednotlivé složky nerozeznávám tak, jak bych si přála a ještě hůř je umím popsat. Aromaterapii miluju dlouhá léta, ale vždy pro mě byla spíše praktická a terapeutická, než ryzí umění. Vím, jaký éterický olej zvolit při ucpaných nosních dutinách, když potřebuju vydezinfikovat vzduch, uklidnit mysl nebo naopak se soustředit. Lahvičky jednodruhových EO mám na pracovním i nočním stole snad celý svůj dospělý život. Ale nikdy jsem neměla ambice na to míchat si vlastní směs.

Jakou vůni si chci vytvořit v této životní situaci?

Pokud se rozhodneme vytvořit si vlastní parfém, musíme vědět, CO chceme vytvořit. I touto „meditací“ workshop v Aroma ateliéru začínáme – co chci vytvořit v této životní situaci? K čemu mi má vůně pomoci? A pokud má vyjádřit mě jako osobnost, jaká vůně mě vystihuje nejlépe? Takže zatímco na workshop přicházím přesně s tím, že vím, jaké vůně mám nejraději (pudrové), odcházím s něčím docela jiným. Ale nepředbíhejme…

Recenze: Jeden den parfumérem. Workshop, se kterým proniknete do světa botanických vůní.

Workshop pod vedením aromaterapeutky, parfumérky a majitelky Aroma ateliéru Kateřiny Kloudové začíná v neděli dopoledne a končí kolem páté. Začínáme trochou teorie a historie tohoto řemesla, společně vytváříme eau de cologne a postupně se tak pročucháváme těmi nejzajímavějšími silicemi a éterickými oleji i složkami, na kterých parfumérství stojí.

Celý Aroma ateliér je jako muzeum vůní, Kateřina Kloudová – a tím si mé srdce získává docela – nám představuje celou svou sbírku parfémů, včetně původního Chanel no. 5. Tak, jak voněl za dob Coco Chanel. Legislativa jednotlivých složek se samozřejmě časem mění a parfémy tomu musí být uzpůsobené, tady si tak můžeme přivonět i ke 100 let starým vůním. Broušené flakónky, ikonické i zcela neznámé – přesto v té době nesmírně populární – značky, to všechno si tu můžeme doslova zažít.

Recenze: Jeden den parfumérem. Workshop, se kterým proniknete do světa botanických vůní. Chanel no. 5

Workshop: Tvorba botanického parfému

Velice příjemná je už atmosféra workshopu – potkávají se tu laici s vystudovanými chemiky, aromaterapeuti, vývojáři i lidé, kteří si chtějí dopřát neotřelého zážitku a odnést si domu vlastní flakónek se svou osobní vůní. Všichni se potkáváme u jednoho dlouhého stolu a zkoumáme, co zrovna za vůni potřebujeme, co nám dělá dobře.

Samotné míchání botanického parfému pak zabere necelé dvě hodinky. V ten moment už většina z nás má aspoň hrubou představu, co chce vytvořit, samotné míchání je pak obrovská alchymie. Záleží jen na nás, na které tóny vsadíme, čím je podpoříme a jak se nám podaří vyladit jednotlivé poměry.

Recenze: Jeden den parfumérem. Workshop, se kterým proniknete do světa botanických vůní.

Já se tentokrát nechávám okouzlit vůní kávy, čokolády, třešně, hrušky a červeného rybízu, které k mému velkému překvapení nejsou jen syntetické vonné oleje, ale čistě přírodní extrakty. Můj parfém je chlácholivý, sladký po ovoci, je jako dezert, jen s tóny silné hořké kávy.

Kam se poděla má touha po pudrových vůní? Nějak jsem neměla pocit, že je aktuálně potřebuju. Vychází mi z toho jediné: esenci mého života nejspíš asi charakterizuje káva a čokoláda. Vážně jsem se trefila.

Podobně nadšení jsou i všichni účastníci kurzu, a tak nezbývá než dodat, že workshop Botanických vůní je vynikající sonda jak do historie parfumérství, tak především do své duše.

Recenze: Jeden den parfumérem. Workshop, se kterým proniknete do světa botanických vůní. Kateřina Kloudová, Aroma ateliér

Kateřina Kloudová je známá aromaterapeutka a parfumérka. Jako parfumérka pracuje zakázkově pro kosmetické firmy, je majitelkou Aroma ateliéru, pod jehož hlavičkou tvoří vlastní vůně a směsi éterických olejů. Aroma ateliér znáte, pokud jste kdy pátrali po těch nejkvalitnějších kosmetických surovinách, přírodních extraktech, rostlinných a éterických olejích v BIO kvalitě. Je rovněž školitelkou všech workshopů Aroma ateliéru, kromě Tvorby botanického parfému ještě provází například světem hydrolátů a aromaterapií pro profesionální použití.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *