Online půjčovny designérských kousků. Proč jsou tak populární?

Online půjčovny designérských kousků. Proč jsou tak populární? 

Carrie, Miranda, Samantha & Charlotte se potkávají na pravidelném obědě dokonale vystylingované, s outfity doladěnými do posledních detailů. Všechny si přejeme přijít na schůzku v tak perfektních kombinacích, které jsou pokaždé neotřelé, pokaždé jiné a dotvořené ideálně nějakým drahým designérským kouskem či doplňkem. Naše touha je občas větší než objem našich skříní nebo peněženek. Možná proto jsou v zahraničí tolik populární půjčovny těch nejlepších kousků, v nichž můžeme vyrazit na kafe i do práce.

Půjčovna oblečení místo přeplněných skříní
Zatímco u nás si do půjčovny šatů zajdeme v momentě, kdy potřebujeme svatební či společenské šaty, tedy oblečení na sváteční události, v zahraničí už najdeme i řadu online půjčoven, kde si jednorázově i dlouhodobě (tedy každý měsíc) můžeme napůjčovat to nejlepší z udržitelné či designerské tvorby a to na běžné nošení.  

Myšlenka je jednoduchá a jednoduše krásná: půjčuji si a nenakupuju. Uspokojím svou marnivost a dopřeju si ty nejlepší materiály, střihy a značky a až se mi vše okouká, zase je vyměním. Dané kousky přitom neskončí po třetím nošení na textilních skládkách a nezatěžují životní prostředí, nýbrž se z nich těší někdo další. Mám pořád co na sebe a moje šatní skříň přitom nepřetéká nenošeným oblečením. 

Online půjčovny i pro všední dny
Jedny z největších půjčoven oblečení, kde se obléknete od hlavy až k patě na každou příležitost, jsou například Rent the Runway (jak už název sám napovídá, najdete tu kousky z módních mol), Nuuly nebo Armoire. Někde platíte za jednotlivý kousek, většina však nabízí výhodné měsíční „předplatné“ – například si zvolíte půjčení 6 chic kousků za 88 dolarů každý měsíc nebo si jednoduše půjčíte jeden kabát, co rozzáří celý outfit za 50 euro. Padne vám? Dělá vám radost? Možná se do něj vyplatí investovat. A pokud ne, ušetřili jste vy i příroda. Existují už i půjčovny pro děti nebo plus size. 
Co vzniká v Česku? 
Podobný projekt – online půjčovna české udržitelné módy – vznikla už i v Česku. Jmenuje se Fashiontéka a najdete tu třeba šaty od Josefíny Bakošové, Lay Sedlákové, La Formela, Denisa Dovala či Chatty. Najdete tu však i věci na běžné nošení a ty si můžete zapůjčit na celý měsíc. Fast fashion tu však nečekejte. „V první řadě vybíráme podle toho, zda se jedná o udržitelnou a etickou produkci. U konkrétních modelů pak klademe důraz na kvalitu materiálu, zpracování a samotný střih. V nabídce najdete zejména šaty, co-ord sety, overaly a dámské obleky. Snažíme se balancovat nadčasové modely s aktuálními trendy. Volíme semi-formální outfity - takové, které se hodí na speciální příležitost nebo i na celodenní nošení. A v neposlední řadě zvažujeme i praktické aspekty. Koukáme na mačkavost materiálu, náročnost údržby, stálost barvy..“ říkají zakladatelky Lucie Křenová a Eliška Bulínová.  

Trend půjčování oblečení, zvlášť značek, které si běžně z platu nemůžeme dovolit, roste. Věřím, že se časem online půjčovny stanou běžnou součástí našeho života a nastavení a budou se natolik běžnou záležitostí, jakou jsou například second handy. Ze začátku vám to může připadat jako investice, ale sama vím, že jakmile si jednou člověk zažije myšlenku toho, že vše může sdílet a vše si může půjčovat, začne i jinak uvažovat o vlastním šatníku, o vlastním prostoru a v konečném důsledku i o vlastních nákupech. 

Opravdu tyhle šaty budu nosit do roztrhání? Ne? Pak si je za zlomek ceny můžu půjčit na měsíc. A maximálně si je užiju!
Online půjčovny oblečení – udržitelná móda a světové značky

Carrie, Miranda, Samantha & Charlotte se potkávají na pravidelném obědě dokonale vystylingované, s outfity doladěnými do posledních detailů. Všechny si přejeme přijít na schůzku v tak perfektních kombinacích, které jsou pokaždé neotřelé, pokaždé jiné a dotvořené ideálně nějakým drahým designérským kouskem či doplňkem. Naše touha je občas větší než objem našich skříní nebo peněženek. Možná proto jsou v zahraničí tolik populární půjčovny těch nejlepších kousků, v nichž můžeme vyrazit na kafe i do práce.

Zatímco u nás si do půjčovny šatů zajdeme v momentě, kdy potřebujeme svatební či společenské šaty, tedy oblečení na sváteční události, v zahraničí už najdeme i řadu online půjčoven, kde si jednorázově i dlouhodobě (tedy každý měsíc) můžeme napůjčovat to nejlepší z udržitelné či designerské tvorby a to na běžné nošení.  

Myšlenka je jednoduchá a jednoduše krásná: půjčuji si a nenakupuju. Uspokojím svou marnivost a dopřeju si ty nejlepší materiály, střihy a značky a až se mi vše okouká, zase je vyměním. Dané kousky přitom neskončí po třetím nošení na textilních skládkách a nezatěžují životní prostředí, nýbrž se z nich těší někdo další. Mám pořád co na sebe a moje šatní skříň přitom nepřetéká nenošeným oblečením.

Online půjčovny i pro všední dny

Jedny z největších půjčoven oblečení, kde se obléknete od hlavy až k patě na každou příležitost, jsou například Rent the Runway (jak už název sám napovídá, najdete tu kousky z módních mol), Nuuly nebo Armoire. Někde platíte za jednotlivý kousek, většina však nabízí výhodné měsíční „předplatné“ – například si zvolíte půjčení 6 chic kousků za 88 dolarů každý měsíc nebo si jednoduše půjčíte jeden kabát, co rozzáří celý outfit za 50 euro. Padne vám? Dělá vám radost? Možná se do něj vyplatí investovat. A pokud ne, ušetřili jste vy i příroda. Existují už i půjčovny pro děti nebo plus size.

Co vzniká v Česku?

Podobný projekt – online půjčovna české udržitelné módy – vznikla už i v Česku. Jmenuje se Fashiontéka a najdete tu třeba šaty od Josefíny Bakošové, Lay Sedlákové, La Formela, Denisa Dovala či Chatty. Najdete tu však i věci na běžné nošení a ty si můžete zapůjčit na celý měsíc. Fast fashion tu však nečekejte. „V první řadě vybíráme podle toho, zda se jedná o udržitelnou a etickou produkci. U konkrétních modelů pak klademe důraz na kvalitu materiálu, zpracování a samotný střih. V nabídce najdete zejména šaty, co-ord sety, overaly a dámské obleky. Snažíme se balancovat nadčasové modely s aktuálními trendy. Volíme semi-formální outfity – takové, které se hodí na speciální příležitost nebo i na celodenní nošení. A v neposlední řadě zvažujeme i praktické aspekty. Koukáme na mačkavost materiálu, náročnost údržby, stálost barvy..“ říkají zakladatelky Lucie Křenová a Eliška Bulínová.  

Trend půjčování oblečení, zvlášť značek, které si běžně z platu nemůžeme dovolit, roste. Věřím, že se časem online půjčovny stanou běžnou součástí našeho života a nastavení a budou se natolik běžnou záležitostí, jakou jsou například second handy. Ze začátku vám to může připadat jako investice, ale sama vím, že jakmile si jednou člověk zažije myšlenku toho, že vše může sdílet a vše si může půjčovat, začne i jinak uvažovat o vlastním šatníku, o vlastním prostoru a v konečném důsledku i o vlastních nákupech.

Opravdu tyhle šaty budu nosit do roztrhání? Ne? Pak si je za zlomek ceny můžu půjčit na měsíc. A maximálně si je užiju!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *