Sonnentor (Čejkovice): Bylinný ráj, kam vezměte celou rodinu!

Sonnentor (Čejkovice): Bylinný ráj, kam vezměte celou rodinu!
Sonnentor (Čejkovice): Bylinný ráj, kam vezměte celou rodinu!

Mezi BIO farmy jsem zařadila i Sonnentor, byť tu nenajdete farmu jako takovou. Jde spíše o bylinný ráj nedaleko Brna, který ovšem nabízí celou řadu aktivit pro celou rodinu, a tak by neměl chybět v tipech na výlet. Silnou vůni bylinek ucítíte ještě dříve, než otevřete dveře: celá budova, kde se zpracovávají biobyliny, je doslova provoněná tóny máty, meduňky a heřmánku, a tak z vás okamžitě spadne veškerá únava či napětí. Je jedno, jestli se tu zastavíte na čaj, dortík a kávu, nebo zavítáte do výrobny: pokaždé budete odcházet naprosto ohromeni.

Sonnentor, známá česko-rakouská firma biočajů a biokoření, oslavila v roce 2022 kulatiny: 30 let. Za tři dekády podnikání se změnilo mnohé, myšlenka však zůstala neměnná – podporovat pěstitele, kteří si zvolili BIO zemědělství. Sonnentor je postaven na zásadách přímého obchodu, a tak i když tu nenajdete rozsáhlá pole plné bylin, najdete tu představení a fotografie všech lokálních BIO zemědělců a jejich rodin, od nichž Sonnentor bylinky za férové ceny vykupuje, které osobně zná a navštěvuje. Není kvítek, který by neprošel náročnou kontrolou o několika fázích, aby se zaručilo, že kolem něj ani v procesu sklízení či zpracování žádný postřik ani neprošel.

Sonnentor patří mezi průkopníky BIO zemědělství v Česku (a snad mohu říct, že i v Rakousku) a pokud je nějaká firma, které nám může jít příkladem, pak je to právě Sonnentor. Všechno je tu dotažené do konce – od složení, po co možná nejekologičtější výrobu, až po plně kompostovatelné obaly. Co na Sonnentoru oceňuji nejvíce je maximální transparentnost, péče, vysoký standard, který se neporušuje a touha po tom, předávat své nadšení pro zdravou přírodu, dál. A proto jste tu správně!

Co v Sonnentoru zažijete?

Vemte si poznámkový blok, tužku a udělejte si ze Sonnentor čajovny a kavárny pracovnu. Aspoň na jeden den. Objednat si můžete nejrůznější čaje, výtečnou bio kávu a dortíky, koukat přímo na bylinkovou zahradu sv. Hildegardy a nechat myšlenky jen tak volně plout. Tohle je přesně to prostředí, které vás nabije jak novou energií, tak inspirací a nápady. Vsadím se, že po pár hodinách rozjímání v Sonnentoru budete mít námět na knihu, srovnané myšlenky, přesný plán na rozjezd podnikání nebo prostě jen klid na duši.

Máte děti? Výborně! V tom případě sledujte pravidelné edukativní akce, které tu Sonnentor v sezóně pořádá. Letos se chystá Předvelikonoční jarmark, ale narazit můžete i na Sluneční máj plný zábavy pro rodiny, Víkend otevřených zahrad…
Pro skupinky, školy a školky pořádá Sonnentor exkurze do výroby s ochutnávkou, kde uvidíte celý proces, který stojí za tím, abyste si mohli vychutnat šálek biočaje. Na exkurzi se seznámíte s bio pěstitelstvím, s důležitostí péče o přírodu, budete si moc vyzkoušet, zda poznáte konkrétní bylinky podle vůně a nakonec se podívat na „orloj“ – tak se tu říká stroji, který bylinky sáčkuje a sáčky balí. Je to složitá mašina, která jede jako soustrojí orloje.

Pokud jste místní, tak Sonnentor dobře znáte. Pokud místní nejste, můžete návštěvu Sonnentoru spojit s návštěvou vinného sklípku. Tady jste na Moravě. A i tady najdete řadu BIO vinařů, stačí je najít na BIO mapě!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *