Weleda slaví 100. narozeniny!

Weleda historie, Skin Food

V letošním roce slaví Weleda 100 let od svého založení. 
A nejde jen o světový úspěch, který značka slaví, ale i o hodnoty, na kterých Weleda celé století stojí. A které jsou vzhledem k dnešní situaci stejně důležité, jako byly před 100 lety. 

A protože dobré myšlenky je potřeba si neustále připomínat, mrkněme, jak a čím to celé začalo: 

Jednu z nejpopulárnějších a celosvětově nejznámějších značek přírodní kosmetiky zakládá v roce 1921 Rudolf Steiner, filozof a duchovní otec biodynamiky. Od začátku nese jméno Weleda a slučuje celostní péči o zdraví a pokožku s péčí o přírodu

1.) V roce 1921 vzniká například Rozmarýnové tonikum na vlasy, olej a ústní voda jako jedny z prvních Weleda produktů. 

2.) V roce 1924 došlo k rozvoji celosvětové poptávky po léčivých přípravcích a přírodní kosmetice, bylo tak založeno několik dceřiných společností Weleda. První například ve Francii, následně Nizozemí, Velká Británie, Rakousko, Československo a od té doby mnoho dalších.

3.) V roce 1924 už byla na trhu i Rathanová zubní pasta nebo BIO březová šťáva. Oba produkty, které znali už naši předci, si můžeme koupit dodnes.

4.) Historie Weledy v Čechách a na Slovensku sahá do roku 1926, kdy byla založena Veleda v Praze. Stalo se tak z lokální iniciativy a snahy několika nadšenců pro celostní péči. Společnost sídlila na Štefánikově ulici v Praze na Smíchově, výroba léčiv probíhala přímo v lékárně a sortiment byl podobný švýcarské pobočce.

5.) V roce 1926 byl vytvořen ikonický zelený krém Skin Food, který pod názvem „Originál“ známe v nezměněné době dodnes. K tradičnímu Skin Food pak přibyla celá tělová řada včetně hydratační verze SF Light. 

6.) V roce 1949 byla Veleda znárodněna, o dva roky později zcela rozpuštěna. Nadále však probíhala neoficiální výroba pro svou velkou oblibu a nadšení příznivců celostní medicíny.

7.) V roce 1991 byla šesti českými společníky nově založena oficiální firma Veleda s.r.o., která byla o rok později úředně spojena s koncernem Weleda AG, posléze zastavena výroba léků a od této doby Weleda v ČR a SR distribuuje pouze kosmetiku a doplňky stravy.

8.) Hlavními hodnotami Weledy jsou tyto směry: Biodynamické zemědělství, Fair Trade, Ekologie, Biodiverzita a Udržitelnost.

9.) Weleda vybudovala biodynamické zahrady plné léčivých rostlin, které patří k největším v Evropě. Jsou domovem pro více než 1 000 druhů rostlin, které rostou na ploše o rozloze cca 23 hektarů. Vyskytuje se zde navíc 50 druhů ptáků a více než 30 druhů divokých včel.

10.) Rozsáhlé zahrady má Weleda například ve Schwäbisch Gmünd v Německu. Reportáž z nich si můžete přečíst zde

11.) Kromě vlastní produkce podporuje Weleda Fair Trade, férový obchod, který rozvíjí příležitosti pro znevýhodněné výrobce/pěstitele, zvláště ženy a domorodé obyvatele, a chrání děti před zneužíváním v procesu výroby. Zemědělci obdrží spravedlivé ceny, které pokrývají náklady na zavedení osvědčených postupů a umožňují jim zlepšit kvalitu života jejich rodin a komunit.

12.) Certifikát NaTrue mají všechny výrobky Weleda bez výjimky. Certifikace se uděluje pouze na 2 roky a poté se opět prošetřuje zda může být certifikace prodloužena, zda jsou splněny všechny podmínky.

13.) Weleda dnes působí v 50 zemích světa, má 2500 zaměstnanců, 8 biodynamických zahrad a spolupracuje s více než 50 lokálními partnery z celého světa.  


Kdo byl Rudolf Steiner? 

Rakouský filosof, publicista, zakladatel antroposofie a biodynamického zemědělství, které působí příznivě na stav půdy a udržuje při životě všechno živé – od mikrobů po zvěř žijící ve volné přírodě. Jedná se o vyvážený přístup k přírodě jako celku, kdy získáváme ty nejkvalitnější možné produkty/plodiny. Ze všech možných druhů pěstování (konvenční, přírodní, organické ..) má právě biodynamické zemědělství nejmenší výnosnost, a zároveň nejvyšší kvalitu získaných surovin s nejlepší podporou ekologie. Steiner rovněž zformoval myšlenku sounáležitosti člověka s přírodou a přírody jako živý organismus. 

Milá Weledo, 
díky za to, co děláš! 
Přeju ti, abys těšila svou péčí ještě mnoho dalších generací!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *