Umění žít šťastně (a udržitelně) nespočívá ve velkých věcech, které se dějí párkrát za život, nýbrž v maličkostech, kterými se zabýváme každý den, které tvoří náš svět – dnes už i ten online svět. Pokud vás těší, že můžete přispět svou troškou do mlýna a hledáte, jak si vytvořit online prostředí, kde můžete pomáhat, mám tu 5 tipů. Jsou buď zcela zdarma, nebo za hubičku a nebo vám ještě něco vydělají.
Bez internetu se dnes neobejdeme. Místo toho, abychom si naříkali, jak zlé místo to je, pojďme si zkusit do své každodenní pracovní rutiny přidat pár (pro nás) drobných, leč (pro životní prostředí) velice významných změn. Stejně jako si můžeme vybrat, kde a od koho nakoupíme, už samotným vyhledáváním můžeme pomoc vysadit strom, nebo ho nákupem ušetřit.
A možná si u toho budeme muset odpovědět na otázky:
Koho chci podpořit? Co se mě osobně dotýká? Co chci změnit?
Udržitelnost je totiž všímavost vůči našim skutečným potřebám a hodnotám, nikoli diktát dnešní doby. A i proto nám pomůže ke šťastnějšímu (online) životu.
1.) Zasaďte strom pouhým brouzdáním po internetu
Zapomeňte na Google a nainstalujte si Ecosia vyhledávač. Udělá stejnou službu a 100% zisku, které jim vašim brouzdáním po internetu vygenerují reklamy, využijí na projekty pro zdravou planetu, hlavně pak sázení stromů po celém světě. Geniální? Ano. A nestojí to ani korunu.
Ecosia už vysadila 173 706 982 stromů (a čísla stále rostou) a místo monokultur podporuje zalesnění tam, kde je nejvíce potřeba a spolupracuje s komunitami po celém světě včetně Haiti, Ugandy, Nicaraguy i Spojených Státech. Organizace tak minimalizuje dopady odlesňování a sází přes 500 různých původních rostlin a druhů stromů.
Že nejde o žádný greenwashing dokazuje i fakt, že Ecosia získala – jako vůbec první německá firma – certifikaci B Corporation a je maximálně transparentní: každý měsíc zveřejňuje finanční přehledy, kde jsou podrobně rozepsány příjmy z reklamy a výdaje za sázení stromů.
2.) Šetřete inkoust v tiskárně
Znáte Ecofont? Je to průlomový software, který nainstalujete jedním klikem do svého počítače a jenž vám ušetří – dle nezávislých testů Buyerslab – až 46,5% inkoustu v tiskárně.
Jak? Firma to vysvětluje následovně: „Těsně před tiskem Ecofont nepozorovaně převede všechna písmena a znaky v dokumentu na ekvivalent těchto písmen a znaků: vypadá to úplně stejně jako písmo, které používáte na obrazovce, ale ve skutečnosti je vytištěno podstatně méně pixelů. Tyto takzvané „díry“ lidský mozek jen stěží rozpozná, a proto je kvalita tisku stále přesně taková, na jakou jste byli zvyklí.“
Podle Ecofontu průměrný člověk vytiskne 50 stran týdně, což má negativní vliv na životní prostředí: většině částí kazety trvá 450 let, než se rozloží, a samotný inkoust je vysoce toxický.
Ecofont je tak vynikajícím pomocníkem jak do domácností, kde se tiskne spousta studijních materiálů (roční předplatné stojí 7 euro ročně), tak především do firem, kterým to výrazně sníží náklady i pomůže zredukovat odpad.
3.) Pár procent z vašich online nákupů na dobrou věc
Další vychytávka, tentokrát česká, která vás nebude stát ani korunu navíc a přitom pomůže dobré věci: Givt.cz. Stačí si Givt.cz stáhnout a pokaždé, když zavítáte do e-shopu, který s Givt spolupracuje, se vám nabídne možnost, zda chcete několik procent ze svého nákupu věnovat vámi vybrané charitě. Stačí odkliknout a vybrat si, komu chcete přispět: v nabídce jsou samozřejmě dětské domovy, nejrůznější sociální služby, útulky pro psy a kočky a celá plejáda neziskovek, která kultivuje naše životní prostředí.
Givt.cz sama používám už dlouhá léta a pokaždé, když přes ně nakoupím, dostanu email s potvrzením, kolik korun z mého nákupu putuje mé oblíbené neziskovce. U drobností jako je kosmetika je to doslova pár korun (které platí e-shop, nikoli já), ale u drahé elektroniky či letenek už je to hezká částka.
4.) Šetřete lesy prodejem knih
Kolik máte doma knih, k nimž už se zřejmě nevrátíte a můžete poslat o dům dál? Posbírejte všechno, co už vám neslouží a prodejte je přes Reknihy. Dostanete 50% ceny, za kterou se prodají a peníze si můžete nechat vyplatit na účet, nebo je věnovat ve prospěch organizace Rainforest Trust, která se zabývá ochranou deštných pralesů a s níž Reknihy spolupracují.
Oproti konkurenci ve svém účtu taky vidíte, kolik stromů jste díky prodeji/nákupů knih z druhé ruky ušetřili stromů, kolik litrů vody a kolik kilo CO2 jste nevyprodukovali.
Konkrétní čísla? Přes Reknihy jsem prodala a nakoupila celkem 17 knih, což ušetřilo 0,17 stromu, 5100 litrů vody a nevyprodukovalo se rovných 35 kg oxidu uhličitého.
5.) Mapy, které vás zavedou k farmářům i do přírody
Znáte projekt Na ovoce? Jde o interaktivní mapu stromů ve volné přírodě, které nikomu nepatří, a tak si můžete natrhat jablka, hrušky, třešně a další dobroty dle libosti. Určitě se nějaký strom najde i ve vašem okolí.
Druhou skvělou českou mapou je Lovime.bio, která vás zavede k certifikovaným BIO zemědělcům, od nichž nakoupíte čerstvé, farmářské potraviny.
A třetí mapou je samozřejmě Bio-mapa. Ta vás mimo jiné provede i butiky udržitelné módy, prodejnami s přírodní kosmetikou a občas i za hranicemi České republiky! Jak si ji dát do mobilu? Návod je zde!
Foto: Unsplash
Salon 2K (Praha) – pleťové ošetření SCENS ORGANIC & VEGAN
Salon 2K v pražských Kbelích je poměrně nenápadný, nabízí však celou škálu kosmetických procedur a příjemné, tiché prostředí, pokud si chcete vychutnat zkrášlující chvilku jen
Recenze: Jeden den parfumérem. Workshop, se kterým proniknete do světa botanických vůní.
Milujete svět vůní a dodnes si vybavíte flakónek a vůni parfému, který před vámi babička schovávala, když jste byly děti? Zaznamenáváte si životní období podle
Konec retinolu? Co nás čeká s novými restrikcemi?
Retinol na pleť je opěvovaná účinná látka proti stárnutí. Dokáže si poradit s pigmentovými skvrnami i s drobnými vráskami. Retinol, derivát vitamínu A, má však svá specifika:
Interiérový vintage desing, změna k lepšímu a novoroční předsevzetí, která pomohou!
Začátek roku sebou vždycky přináší novou energii a naději. A co když je tu spousta dobrých zpráv a příležitostí, které náš život udělají o něco
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.
Veselé Vánoce! Tipy na vánoční dárky 2023 od lokálních a udržitelných značek
Co si přát pod stromeček, aniž bychom si zahlcovali byt věcmi, které nepotřebujeme? A co naopak k Vánocům nadělit, když chceme podpořit drobné lokální podnikatele a potěšit neotřelou věcí?