Mikroplasty v kosmetice už dávno nejsou jen abrazivní kuličky plastu v peelingu či zubní pastě. Mikroplasty mohou být i tekuté a polotekuté a nejspíše se skrývají i v lahvičkách ve vaší koupelně. Co způsobují, jak je poznat a čím je nahradit?
O tom, že mikročástečky, které mají vybělit zuby, případně si formou peelingu poradit s nevzhlednou celulitidou, jsou nebezpečné mikroplasty, jsme už nespíše slyšeli všichni. I proto byly ve Spojeném království už v roce 2018 zakázany, zákaz se však však netýkal tekutých a polotekutých mikroplastů, které najdeme například v hydratačních krémech, tělových mlécích a hojně i ve vlasové péči. Nemluvě o tom, na kolika mikroplastech si denně pochutnáváme ve své oblíbené rtěnce.
Problém mikroplastů
Mikroplasty nás však neohrožují na zdraví přímo, na pokožku těla nemají prakticky žádný vliv. Drobné (okem neviditelné) a nenápadné částečky však působí nenávratné znečištění životního prostředí a tím ohrožují na zdraví nejen člověka, nýbrž i celou řadu (nejen mořských) živočichů, v jejichž útrobách končí. A to už se nás týká: mikroplasty nám totiž končí na talíři. Do těla je však můžeme dostat nejen potravou, ale i pitím vody. Jop. Mikroplasty ve vodě.

Nové výzkumy odhadují, že mikroplastů (samozřejmě ne pouze z kosmetiky, o poznání hůř je na tom módní průmysl) je na mořském dně neskutečných 8 – 14 milionů tun, což je 35x více, než je odhadovaná hmotnost plastového znečištění na povrchu oceánu.
Jayn Sterland, Managing Director Weleda UK, pro magazín Cosmetics Business uvádí: “Nedávné studie ukázaly, že 9 z 10 produktů stále mikroplasty obsahuje. Jen v Evropě je z kosmetických výrobků spláchnuto 7 kg mikroplastů každou minutu.”
Podle Beat the Microbead existuje více než 500 známých mikroplastových ingrediencí, které běžně najdeme v konvenční kosmetice a plní pouze estetický účel – vlasům mají dodat na objemu, pleť sjednotit a vyhladit mírné nerovnosti. Jak však uvádí Jayn Sterland, existuje téměr 2200 přírodních surovin (rostlinných olejů, másel a vosků), které splní stejný účel a to bez zatížení přírody a našeho zdraví. V Česku už existuje také biotechnologie Hydal, plně biologicky rozložitelný a netoxický biopolymer, jenž rovněž lze použít v kosmetice.
“Jen v Evropě je z kosmetických výrobků spláchnuto 7 kg mikroplastů každou minutu.”
Nedávná zpráva Code Check zjistila, že biologicky nerozložitelné kapalné polymery byly také převládající v celé řadě kosmetických produktů. Stejně jako mikroplasty se tyto materiály v životním prostředí rozkládají s podobnými obtížemi a mohou způsobit podobné poškození.
Mikroplasty v rtěnkách, krémech i zubní pastě
Řada kosmetických značek, např. Weleda, Beauty Kitchen, Naïf, Neal´s Yard Remedies, Inika a Green People, stejně jako organizace Soil Association, British Beauty Council a Sustainable Beauty Coalition, tlačí na zákaz všech mikroplastů v kosmetických produktech. Návrh legislativy navrhuje postupné vyřazování mikroplastů z kosmetiky v závislosti na typu produktu: až 4 roky u kosmetiky, kterou spláchneme (mýdla, sprchové gely, peelingy, zubní pasty…), až 6 let u bezoplachových produktů (krémy, mléka, leave-on kondicionéry…) a až 12 let u dekorativní kosmetiky jako jsou rtěnky či laky na nehty.

Jak se jim vyhnout? Možnosti určitě existují!
Jak už bylo řečeno, existuje více než 500 kosmetických ingrediencí, které se řadí do kategorie mikroplastů, a tak je tu nelze všechny vypsat. Stáhnout si však můžete mobilní appku Beat the Microbead, která vás složením každého jednoho produktu, co máte doma, provede.
Je rovněž dobré vědět, že největší podíl na této problematice má – nepřekvapivě – konvenční kosmetika. I od toho jsou tu certifikáty přírodní kosmetiky, které ve složení mikroplasty nepovolují – jmenujme např. nejpřísnější certifkát Demeter, nebo NaTrue, EcoCert, BDIH, ale i české CPK (bio)…
Ano, možnosti existují a na našem trhu je celá řada certifikátů a značek, které kolem mikroplastů ani neprošly. Doufejme jen, že bude kosmetický průmysl “100% microplastics-free” co nejdříve.
Foto credit: Unsplash


Veselé Vánoce! Tipy na vánoční dárky 2023 od lokálních a udržitelných značek
Co si přát pod stromeček, aniž bychom si zahlcovali byt věcmi, které nepotřebujeme? A co naopak k Vánocům nadělit, když chceme podpořit drobné lokální podnikatele a potěšit neotřelou věcí?


Darovanský dvůr: gastronomie, saunový svět i sportovní vyžití v Darové u Plzně
Jen všudypřítomná zeleň a ticho obklopuje resort Darovanský dvůr, který najdete kousek za Plzní. Areál s historickým nádvořím obklopuje golfové hřiště, vevnitř však ukrývá rozsáhlou


Aroma Ateliér (Praha): Alchymistická dílna aromaterapie a botanických vůní.
Na Aroma ateliér kategorie Bio mapy nestačí: nejde totiž o klasickou prodejnu bio kosmetiky, byť té tu najdete požehnaně, nýbrž o ateliér, kde vzniká skutečné


Darovanský dvůr (Darová u Plzně): Svatomartinské husí hody od 9. – 12.11.
Kam tento víkend vyrazit na vynikající Svatomartinské hody? Do restaurace Darovanského dvora kousek od Plzně. Výtečné husí speciality si žádají i Svatomartinská vína z rodinného vinařství


Celý listopad: Olomouc Design Days
Listopad ve znamení designu na festivalu Olomouc Design Days Zajímáte se o umění, architekturu, design, užité umění, módu, šperky a nové trendy, které hýbou celým


Řemesla, folklor a design v Holešovické tržnici
Řemesla, folklor a design v Holešovické tržnici: Advent v Tržnici nabídne výstavu V kráse ornamentu, prodejní přehlídku craft designových výrobků, workshopy, zimní kino, svařák i