Mikroplasty: co způsobují, jak je poznat a čím je nahradit?

Mikroplasty v kosmetice: co způsobují, jak je poznat a čím je nahradit?

Mikroplasty v kosmetice už dávno nejsou jen abrazivní kuličky plastu v peelingu či zubní pastě. Mikroplasty mohou být i tekuté a polotekuté a nejspíše se skrývají i v lahvičkách ve vaší koupelně. Co způsobují, jak je poznat a čím je nahradit?

O tom, že mikročástečky, které mají vybělit zuby, případně si formou peelingu poradit s nevzhlednou celulitidou, jsou nebezpečné mikroplasty, jsme už nespíše slyšeli všichni. I proto byly ve Spojeném království už v roce 2018 zakázany, zákaz se však však netýkal tekutých a polotekutých mikroplastů, které najdeme například v hydratačních krémech, tělových mlécích a hojně i ve vlasové péči. Nemluvě o tom, na kolika mikroplastech si denně pochutnáváme ve své oblíbené rtěnce.  

Problém mikroplastů

Mikroplasty nás však neohrožují na zdraví přímo, na pokožku těla nemají prakticky žádný vliv. Drobné (okem neviditelné) a nenápadné částečky však působí nenávratné znečištění životního prostředí a tím ohrožují na zdraví nejen člověka, nýbrž i celou řadu (nejen mořských) živočichů, v jejichž útrobách končí. A to už se nás týká: mikroplasty nám totiž končí na talíři. Do těla je však můžeme dostat nejen potravou, ale i pitím vody. Jop. Mikroplasty ve vodě.

Mikroplasty v kosmetice: co způsobují, jak je poznat a čím je nahradit?
Mikroplasty v kosmetice: co způsobují, jak je poznat a čím je nahradit?

Nové výzkumy odhadují, že mikroplastů (samozřejmě ne pouze z kosmetiky, o poznání hůř je na tom módní průmysl) je na mořském dně neskutečných 8 – 14 milionů tun, což je 35x více, než je odhadovaná hmotnost plastového znečištění na povrchu oceánu.

Jayn Sterland, Managing Director Weleda UK, pro magazín Cosmetics Business uvádí: “Nedávné studie ukázaly, že 9 z 10 produktů stále mikroplasty obsahuje. Jen v Evropě je z kosmetických výrobků spláchnuto 7 kg mikroplastů každou minutu.”

Podle Beat the Microbead existuje více než 500 známých mikroplastových ingrediencí, které běžně najdeme v konvenční kosmetice a plní pouze estetický účel – vlasům mají dodat na objemu, pleť sjednotit a vyhladit mírné nerovnosti. Jak však uvádí Jayn Sterland, existuje téměr 2200 přírodních surovin (rostlinných olejů, másel a vosků), které splní stejný účel a to bez zatížení přírody a našeho zdraví. V Česku už existuje také biotechnologie Hydal, plně biologicky rozložitelný a netoxický biopolymer, jenž rovněž lze použít v kosmetice.

“Jen v Evropě je z kosmetických výrobků spláchnuto 7 kg mikroplastů každou minutu.”

Nedávná zpráva Code Check zjistila, že biologicky nerozložitelné kapalné polymery byly také převládající v celé řadě kosmetických produktů. Stejně jako mikroplasty se tyto materiály v životním prostředí rozkládají s podobnými obtížemi a mohou způsobit podobné poškození.

Mikroplasty v rtěnkách, krémech i zubní pastě

Řada kosmetických značek, např. Weleda, Beauty Kitchen, Naïf, Neal´s Yard Remedies, Inika a Green People, stejně jako organizace Soil Association, British Beauty Council a Sustainable Beauty Coalition, tlačí na zákaz všech mikroplastů v kosmetických produktech. Návrh legislativy navrhuje postupné vyřazování mikroplastů z kosmetiky v závislosti na typu produktu: až 4 roky u kosmetiky, kterou spláchneme (mýdla, sprchové gely, peelingy, zubní pasty…), až 6 let u bezoplachových produktů (krémy, mléka, leave-on kondicionéry…) a až 12 let u dekorativní kosmetiky jako jsou rtěnky či laky na nehty.  

Mikroplasty v kosmetice: co způsobují, jak je poznat a čím je nahradit?
Mikroplasty v kosmetice: co způsobují, jak je poznat a čím je nahradit?

Jak se jim vyhnout? Možnosti určitě existují!

Jak už bylo řečeno, existuje více než 500 kosmetických ingrediencí, které se řadí do kategorie mikroplastů, a tak je tu nelze všechny vypsat. Stáhnout si však můžete mobilní appku Beat the Microbead, která vás složením každého jednoho produktu, co máte doma, provede.

Je rovněž dobré vědět, že největší podíl na této problematice má – nepřekvapivě – konvenční kosmetika. I od toho jsou tu certifikáty přírodní kosmetiky, které ve složení mikroplasty nepovolují – jmenujme např. nejpřísnější certifkát Demeter, nebo NaTrue, EcoCert, BDIH, ale i české CPK (bio)…
Ano, možnosti existují a na našem trhu je celá řada certifikátů a značek, které kolem mikroplastů ani neprošly. Doufejme jen, že bude kosmetický průmysl “100% microplastics-free” co nejdříve.


Foto credit: Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *