Tipy, jak si vytvořit udržitelný & útulný domov

Tipy, jak si vytvořit udržitelný & útulný domov

 

Chcete začít s novým štítem, na novém místě a s novým člověkem a staré vybavení vám příliš připomíná minulost? Stěhování či zařizování nového bytu může být skvělou příležitostí si domov co nejvíce zútulnit, aniž byste museli všechno kupovat znovu. Jak si zařídit byt udržitelně, dle svého vkusu a možností? Nabízí se celá řada tipů!

Bydlení udržitelně

Udržitelné bydlení není nic jiného, než vědomá volba materiálů, které mají mnohem nižší dopad na životní prostředí, než ty syntetické. Je to radost z toho, že si z domova vytvářím svůj kaleidoskop nadčasových věcí, kusů nábytků a dekorací, které se mnou prožijí velký kus života, protože vydrží nejedno stěhování i neustále se měnící trendy.

Byt je naší vizitkou, ať už si to připustit chceme nebo ne. Pokud přemýšlíme udržitelně, možná celý interiér budeme skládat kousek po kousku, vytvoříme si však maximálně funkční domov – ať už z nábytku na míru, nebo toho, co jsme si nechali zrenovovat.

A jako u všeho udržitelného platí pár jednoduchých pravidel: 1.) byt zařizujme podle aktuálních potřeb 2.) a tak, abychom na danou věc zvládli našetřit 3.) a aby zapadala do našeho stylu života a dělala nám radost dlouhodobě

Všichni máme doma něco z IKEA – je to tak pohodlné, tak snadné, tak rychlé a maximálně funkční. IKEA nenabízí jen nábytek, nýbrž nápad, jak z co nejmenšího prostoru vytřískat co nejvíce užitku. Pokud si však chceme vytvořit svou vlastní oázu klidu a pohody – nebo prostě jen toho, jak by měl náš domov vypadat – musíme si na tyto nápady přijít sami.

Bude to možná chvilku trvat, než na to přijdeme a možná ještě další chvilku, než to uskutečníme, ale pokud se chceme obklopovat jen věcmi, které pro nás mají hodnotu, budeme si pak žít daleko šťastněji.

Dekorace: hledejte nová využití

Kolik máte doma věcí, s nimiž si příliš nevíte rady? Fotorámečky, vázy a květináče, které do bytu nejdou stylově? Skleničky, obrazy, svíčky, košíky, dózičky, těžítka a další drobnosti, které byly nevhodným dárkem, o kterém dodnes nevíte, co si myslet.

Věci, které mít doma opravdu nechcete, pošlete dál – obrátit se můžete třeba na Sue Ryder, Momento nebo jednoduše Facebook Marketplace. A nad věcmi, na kterých nám záleží, se zamysleme: k čemu by to mohlo sloužit?

  • Mohl by být z džbánku květináč?
  • Z květináče úložný prostor na klobouky?
  • Můžu si rukavičky po babičce nechat zarámovat?
  • A z vintage psaníčka udělat šperkovnici?

Možná vás překvapí vlastní fantazie, možná si tím ujasníte myšlenky, vytříbíte estetiku, které chcete u sebe doma docílit a možná pochopíte, kdo vás ohledně stylu formoval nejvíc. Každopádně tím ušetříte za spoustu dekorací a doplňků, které by vám možná ani tolik radosti nepřinesly.

Nábytek: co si ponechám

Nábytek z druhé ruky je ten nejsnažší způsob, jak si pořídit nový prvek do bytu. Existují však už i nejrůznější výrobci up-cyklovaného nábytku (např. Paletky) či nábytku ze dřeva z udržitelných zdrojů. Pokud skandinávskému minimalismu neholdujete, líbit se vám bude třeba Svět pokladů, kde najdete ryze české výrobky, nábytek restaurovaný, repasovaný a z kvalitního dřeva, takže šroubků a matiček z IKEA nebude potřeba. Dánská společnost Mater zase dělá stylový nábytek z odpadu, klidně i ze zbytku aut. Jestli už svou milovanou komodu, toaletku či noční stolek máte a chcete mu vdechnout nový život (a nové barvy), kontaktovat můžete třeba paní z Vingoa. A kam s nábytkem, který už nechcete? Třeba do Nábytkové banky.

Vybavení: čím nahradit všudypřítomný plast?

Pokud mluvíme o interiéru, který má být eco-friendly, musíme začít pěkně od začátku, jelikož byt netvoří jen stylový nábytek, ale i základní vybavení kuchyně či koupelny. To, jak udržitelně žijeme, ukáží právě naše každodenní návyky.

Houbička na nádobí, plastové prkénko, mikrotenové sáčky, utěrky. Plastové přihrádky na make-up, úchytky na ručníky…jak je nahradit za přírodní materiály? Kouknout můžete na Econea nebo Organikk, které vyřeší krabičky na svačinu, kartáče i jednorázové utěrky. Z textílií hledejte BIO bavlnu, konopí, bambus, do ložnice potom vlnu a len. Božské lůžkoviny s ilustracemi nabízí například značka Lesen, minimalismus v tom nejlepším možné provedení zase Lejaan nebo ELKA Lounge.

Hledejte místního truhláře a umělce

Než začnete listovat stránkami Googlu či bytového katalogu, kde vládne dřevotříska a různá kvalita, mrkněte, zda nemáte v okolí někoho, kdo by vám mohl danou věc vytvořit „hand made“ na zakázku: čalouníka, truhláře, umělce. Je to o trošku více práce než jeden klik v eshopu, ale zase můžete být zapojeni do celého procesu tvoření.

Photo by Jazmin Quaynor on Unsplash

Tipy, jak si vytvořit udržitelný & útulný domov
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *