5 potravin, bylin a koření pro silnou imunitu. Většinu z nich nejspíš máte doma.

5 potravin, bylin a koření pro silnou imunitu. Většinu z nich nejspíš máte doma.

Za silnou imunitou, která si poradí s podzimními plískanicemi i přechodem z tepla do zimy, stojí zdravý životní styl. Můžeme ji však kdykoli pomoci – 5 potravin, bylin a koření, které nejspíše běžně máte doma v kuchyni si zaslouží zvlášť na podzim více pozornosti. 5 přírodních pomocníků posílí na těle a dodá spoustu živin.

5 potravin, bylin a koření pro silnou imunitu. Většinu z nich nejspíš máte doma.

5 potravin, bylin a koření pro silnou imunitu. Většinu z nich nejspíš máte doma.

1) Skořice (ta cejlonská)

Voňavá skořice je silným antioxidantem, který chrání tělo před volnými radikály, působí silně protizánětlivě, napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a ještě působí mírně afrodiziakálně. Studie potvrdily, že preventivně působí proti řadě srdečních chorob.

Oblíbené koření má však jedno velké ale. Pokud si na skořici pochutnáváte denně v ranní kaši, v dezertech, nápojích či ve svařáku, vybírejte skořici ze Srí Lanky, ideálně v BIO kvalitě.

Proč? Protože skořice cassia (Cinnamomum cassia), nejčastěji dovážená z Číny, obsahuje 250x více toxinu kumarinu, než skořice ze Srí Lanky (Cinammomum zeylonicum). Kumarin je přirozená sloučenina, kterou najdeme v mnoha rostlinách (chrání je před škůdci), ve větší míře však může ohrožovat játra, ledviny a plíce. Dokonce byla stanovena tolerovatelná denní dávka kumarinu – 0,1 mg na kilogram tělesné váhy. Předpokládá se tedy, že už 1-2 čajové lžičky denně by mohly přesáhnout tento denní limit.

Skořice ze Srí Lanky je na dotek křehčí (drolí se v prstech), světlejší a méně aromatická, je však daleko kvalitnější, má pozitivní vliv na trávení, může snižovat krevní tlak, má antibiotické účinky a ještě si na ni pochutnáme.

2) Spirulina

Spirulina je nejvýživnější potravinou hned po mateřském mléce. Její složení z ní dělá superpotravinu, které není rovno. Obsahuje koncentrát živin, které jsou pro lidské zdraví nepostradatelné. Právem se ji proto přezdívá zelená krev a potravina budoucnosti.

Spirulina obsahuje asi 65 % proteinů, železo, betakaroten, chlorofyl, ale také vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6 a B12), E a K. Je rovněž zdrojem aminokyselin, minerálů, je tak vynikající právě v obdobích, kdy potřebujeme tělo vyživit či posílit imunitní systém.

Spirulina take může pomoci se sennou rýmou, napomáhá snižovat cholesterol a krevní tlak. Za zmíňku stojí i chlorofyl – zelené barvivo podobné lidskému hemoglobinu. Chlorofyl v lidském těle k podporuje okysličení organismu a tím dodává tělu energii na buněčné úrovni. Spekuluje se i nad tím, že by se mohl využívat při léčbě anémie, jak ukazují studie.

3) Rakytník

Rakytník řešetlákový je nejznámější díky obsahu esenciálních mastných kyselin, ale plody a semena jsou také bohaté na vitaminy A, B, C, D a E a na minerály jako je železo, hořčík, zinek a měď. Plody rakytníku jsou plné vitamínu C – lidskému organismu ho poskytují 3x více než pomeranče. Kromě toho, že se plody rakytníku používají do džemů, zavařenin, koláčů a nápojů, můžete je zobat i jen tak. Na chuť.

Mimo to plody obsahují množství látek, které mají schopnost snižovat obsah tuků a cholesterolu a chránit organismus před sklerózou. Jejich konzumace podporuje také regeneraci celého těla, imunitní systém a hojení ran, jak dokazují studie.

4) Kurkuma

5 potravin, bylin a koření pro silnou imunitu. Většinu z nich nejspíš máte doma.

Kurkuma je podle ajurvédy koření na všechny nemoci světa, nejméně 1000 let se kurkuma používá i v Čínské medicíně. Hutná kurkumová pasta se vždy používala na nejrůznější kožní nemoci, včetně zanícených míst, proleženin, ekzémů, akné, odřenin, pásový opar…

Kurkuma je velice silný antioxidant (5-8x silnější než vitamín E), používá se i jako pomocník při dýchacích problémech, k detoxikaci jater i k čištění krve.

Zlaté mléko, které se z kurkumy vyrábí, je tak hodnotným horkým drinkem, který si snadno můžeme uvařit s prvními příznaky nachlazení – kombinuje tuk i černý pepř a s medem a skořicí jde opravdu o dobrotu.

5) Zázvor

Zázvorový čaj s citronem je nejčastější nápoj v období chřipek – dokonale totiž prohřeje, potěší zažívací systém i imunitu a ještě působí silně protibakteriálně. Skvěle rovněž stimuluje metabolismus, čímž napomáhá hubnutí. Zázvor může být účinný proti nevolnosti, včetně těhotenské nevolnosti. Protimikrobiální vlastnosti zázvoru z něj dělají přímo superpotravinu při chřípkách, horečkách a bolestech v krku.

Laboratorní studie naznačují, že by mohl být účinný proti:

  • Staphylococcus aureus (S. aureus), který je zodpovědný za řadu onemocnění.
  • Escherichia coli (E. coli), způsobující střevní infekce.
  • Candida albicans (C. albicans), který způsobuje plísňové infekce v ústech, vagíně a tak dále.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *