6.- 8. října Mezinárodní festival EkoFilm (Brno)

6.- 8. října Mezinárodní festival EkoFilm (Brno)

EKOFILM je nejstarší mezinárodní filmový festival s tematikou životního prostředí v Evropě. Jeho kořeny spadají až do roku 1974, kdy vznikl odtržením od festivalu Techfilm. Od roku 1991 je jeho hlavním pořadatelem Ministerstvo životního prostředí.

Festival každoročně představuje desítky soutěžních filmů z celého světa a zve významné české i mezinárodní hosty. Od roku 2015 se festival koná v Brně a organizují jej společně agentura Key Promotion s.r.o., Masarykova univerzita a EkoInkubátor z.ú. Prezidentem festivalu je Ladislav Miko, bývalý ministr životního prostředí a současný současný člen poradního sboru prezidenta. Každý rok otevírá festival některé z aktuálních environmentálních témat současnosti.

Kromě desítek soutěžních i nesoutěžních filmů z České republiky i ze zahraničí, které soutěží v několika kategoriích, nabídzí festival přednášky a workshopy s odborníky, diskuze a besedy se zajímavými hosty i tvůrci soutěžních filmů a nebude chybět ani večerní koncert a další kulturní program.

49. ročník EkoFilm

Do říjnové přehlídky mezinárodního festivalu Ekofilm 2023 se přihlásilo 142 filmů z 36 zemí. Největší počet zájemců, 25, je z Německa. V závěsu je produkce z Česka a Francie, uvedl v tiskové zprávě mluvčí festivalu Martin Gillár.

Z přihlášených filmů vybere dramaturgický tým 25 nejatraktivnějších, které se od 6. do 8. října v Brně utkají o festivalové ceny. Akce se letos bude konat v Kině Art a Cinema City Velký Špalíček. V minulosti bylo hlavním místem kino Scala, které je kvůli statice budovy zavřené.

„Přihlášeny jsou filmy z celého světa, včetně exotických destinací, jako je Peru, Pákistán, Jordánsko nebo Indonésie. Témata jsou rozmanitá, protože vztah člověka k jeho prostředí ovlivňuje každodenní život. Stejně jako v minulých letech jsme zaznamenali velký počet filmů celospolečensky reflektujících důležitá environmentální témata, apel na udržitelnost a obrazy katastrofických důsledků klimatické změny,“ sdělila vedoucí dramaturgyně Jitka Kotrlová.

Přihlášené jsou také filmy, které zachycují vzácné živočišné druhy. „Z nich je zcela patrné, že společnost, která hledá východiska z klimatické krize, již zjistila, že některé přístupy nefungují a je nutné být obezřetný a klást si otázky o dopadu nových přístupů k přírodě mnohem dříve, než jsou zavedené do praxe,“ dodala Kotrlová.

Téma festivalu 2023: Bez vody to nejde

6.- 8. října Mezinárodní festival EkoFilm (Brno)

Stěžejním tématem letošního ročníku je voda. Vybrané snímky budou mimo jiné reflektovat výzvu společnosti připravit města a krajinu na měnící se přírodní podmínky, ať už jde o zadržení vody v krajině i ve městě či nadměrnou spotřebu vody. „Od festivalových filmů i besed očekávám, že přispějí k diskusi o tom, jak můžeme vodu chránit a jak každý z nás může přispět ke zlepšení situace,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), jehož resort festival pořádá.

Foto: Ekofilm.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *