Přírodní kosmetika je opředena řadou mýtů. Nejčastěji jde o polopravdy, kterým věříme – možná chceme věřit, nebo naopak věřit nechceme. Už dávno neplatí, že přírodní kosmetika jsou jen oleje a bylinky, naopak: stejné aktivní látky, které najdeme v konvenční kosmetice, většinou najdeme i v kosmetice přírodní. A i přírodní kosmetika obsahuje syntetiku!
Doby, kdy se pod pojmem přírodní kosmetika prodávaly jen pleťové balzámy, oleje a maceráty, jsou dávno pryč. Většina aktivních látek, která se používá v běžné konvenční kosmetice, je povolena a běžně se používá i v kosmetice přírodní. V aktivních látkách není příliš rozdílů. Rozdíl spočívá primárně v těch „výplňových“ ingrediencích – v konzervantech, vůni, emulgátorech… A ty ovlivní spíše senzorické vlastnosti produktu, než stárnutí naší pleti.
Přírodní kosmetika tak může být stejně účinná a to i bez kontroverzních látek. Na trhu najdeme celou řadu výjimečně silných anti-age sér a krémů, které splní potřeby všech typů pleti.
To může být pravda. To samé však platí i pro konvenční kosmetiku, i po ní se můžeme osypat. Zatímco přírodní kosmetice se někdy vyčítá používání esenciálních olejů, které mohou podráždit pleť, je dobré vědět, že esenciální oleje najdeme i v konvenční kosmetice. Citlivá pleť navíc u konvenční kosmetiky může reagovat na chemické konzervanty či příliš silnou parfemaci.
Pokud k podobným citlivkám patříte, vždy hledejte hypoalergenní složení. U přírodní i konvenční kosmetiky.
Přírodní kosmetika nejsou jen bylinky. Vitamíny nedostaneme do krému vymačkáním ovoce. Přírodní kosmetika – budeme-li se řídit relevantními mezinárodními certifikacemi, jelikož spojení „přírodní kosmetika“ nemá legální ustanovení – může s přehledem obsahovat řadu syntetických látek, které pocházejí z laboratoří. Většina aktivních látek z laboratoří pochází, stejně jako přírodní konzervanty a emulgátory.
Syntetika nemusí být nutně škodlivá, může být i zcela neškodná. A na tu přírodní kosmetika sází! Toxicitu jednotlivých ingrediencích (kupodivu!) neurčují blogerky, jak hlásají novinové titulky, nýbrž týmy toxikologů, chemiků a epidemiologů. Například EWG nabízející nejrozsáhlejší databázi kosmetických ingrediencí Skin Deep, své experty a vědce představuje zde, stejně jako předkládá a vyhodnocuje relevantní studie.
Tohle může platit leda u olejové kosmetiky. Kdybychom si na pleť mazali jen to, co si chceme namazat na chleba, skončili bychom asi jen u macerátů. A ty jsou bezvadné na namožené svaly či spáleniny, s vráskami ale nepohnou. S klidným svědomím tak můžeme hledat přírodní kosmetiku, na které bychom si sice nepochutnali, ale pleti nabídne vše, co potřebuje.
Ano i ne. Přírodní kosmetika má své limity, pokud však netoužíte po modré rtěnce, křiklavě žlutých očních stínech a fialové tekuté lince, sotva je při běžném denním líčení postřehnete.
Ano, aspoň by zákonitě dražší měla být. Proč? Protože přírodní suroviny bývají dražší, zvláště pokud jsou certifikované BIO. Srovnat můžete ve velkoobchodních cenách rostlinné oleje a vazelínu. Druhým důvodem, proč bývá přírodní kosmetika dražší, je samotná certifikace – ta je dost drahá.
Dnes však najdeme i certifikovanou přírodní kosmetiku v každé cenové relaci a to i v regálech běžných drogerií za pár desítek korun. Vždy je tak volba.
Logicky by to mělo jít ruku v ruce. Veganská kosmetika může být však zcela konvenční a přírodní kosmetika zase může obsahovat spoustu živočišných surovin – med, lanolin, včelí vosk, smetanu, karmín…Vždy tak vybírejme podle složení. To nám prozradí vše, co produkt obsahuje.
Foto credit: Cannor.cz, Unsplash.com
Salon 2K (Praha) – pleťové ošetření SCENS ORGANIC & VEGAN
Salon 2K v pražských Kbelích je poměrně nenápadný, nabízí však celou škálu kosmetických procedur a příjemné, tiché prostředí, pokud si chcete vychutnat zkrášlující chvilku jen
Recenze: Jeden den parfumérem. Workshop, se kterým proniknete do světa botanických vůní.
Milujete svět vůní a dodnes si vybavíte flakónek a vůni parfému, který před vámi babička schovávala, když jste byly děti? Zaznamenáváte si životní období podle
Konec retinolu? Co nás čeká s novými restrikcemi?
Retinol na pleť je opěvovaná účinná látka proti stárnutí. Dokáže si poradit s pigmentovými skvrnami i s drobnými vráskami. Retinol, derivát vitamínu A, má však svá specifika:
Interiérový vintage desing, změna k lepšímu a novoroční předsevzetí, která pomohou!
Začátek roku sebou vždycky přináší novou energii a naději. A co když je tu spousta dobrých zpráv a příležitostí, které náš život udělají o něco
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.
Veselé Vánoce! Tipy na vánoční dárky 2023 od lokálních a udržitelných značek
Co si přát pod stromeček, aniž bychom si zahlcovali byt věcmi, které nepotřebujeme? A co naopak k Vánocům nadělit, když chceme podpořit drobné lokální podnikatele a potěšit neotřelou věcí?