Červenec je měsíc bez plastu. Podle OSN se každý rok použije 5 bilionů jednorázových plastových tašek a sáčků, které pak nacházíme v hlubinách oceánu i na vrcholcích hor. Chceme to? Ne.
Dokážeme to změnit? Ano.
Znečištění plastem je bezesporu jedním z nejpalčivějších problémů současné doby. Plastový odpad lze nalézt v každém koutě světa, od hlubin oceánu až po vrcholky nejvyšších hor.
Odhaduje se, že v oceánech je více než 5 bilionů kusů plastu a tento počet se bude zvyšovat, pokud budeme žít stejně hýřivým životem jako dosud.
Červenec bez plastu
Červenec byl vyhlášen celosvětovým měsícem bez plastu. A i když je náročné (a možná nemožné) žít zcela zero-waste, líbí se mi myšlenka, že se ve všem můžu zlepšovat. Aspoň o pár procent každý rok. Můžu mít pocit, že jako jedinec nic sám nezmůžu, ale není to pravda.
Tím, že já budu dělat to nejlepší a nejzodpovědnější vůči sobě, svému životu a budoucím generacím, vytvářím tlak na ty nahoře. A těch změn, co se událo jen za posledních pár (desítek) let není málo: zakázáno bylo několik pesticidů, měkké freony, v řadě přímořských zemí chemické UV filtry, v EU i stovky kontroverzních kosmetických surovin…A další látky jsou na řadě.
Podle Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) se každý rok vyprodukuje 300 milionů tun plastového odpadu a po celém světě se použije pět bilionů jednorázových plastových tašek.
Jednorázové plasty představují třetinu veškerého vyrobeného plastu, z nichž 98 % je vyráběno z fosilních paliv. Pouhých 9% plastu je recyklováno, zbytek končí na skládkách, spalovnách nebo zůstává v přírodním prostředí. Každý rok do oceánů přiteče přibližně osm milionů tun plastu.
V dnešní době, kdy většina obchodů, drogerií i domácích potřeb nabízí ekologičtější bezplastové varianty, přitom není nic těžkého snížit svou “plastovou stopu.”
Sama nejčastěji přemýšlím nad tím, kde vlastní spotřebu plastu můžu snížit. Jen přeci jsou tu rozdíly v dostupnosti ve velkých městech a malých obcích.
Cokoli nového potřebuji, popřemýšlím, co všechno už doma mám a šlo by použít. Zbytečně nehromadím a několikrát ročně vše třídím, mívám tedy poměrně dobrý přehled o tom, co kde je. A recykluju.
15 tipů, jak snížit plastový odpad ve svém životě:
- Změňte úhel pohledu a najděte věcem nový účel – daná věc už splnila svůj původní účel, jaké další využití jí můžete najít, než ono tričko/květináč/sáček předáte k recyklaci?
- Vlastní taška, znovupoužitelné sáčky, láhev na vodu i vlastní kelímek na kávu.
Drobnosti, které nic nestojí a ušetří hromadu plastu. - Můžete vyměnit zubní kartáček, odličovací tamponky, tamponky do uší, nebo holítko za udržitelnější a leckdy i levnější variantu? Bezplastové alternativy dnes najdete v každé drogerii.
- Vyrážíte na dovolenou? Což takhle mrknout na tuhou kosmetiku? Šampon, mýdlo, kondicionér, ale i tuhé hydratační krémy či séra neváží nic, projdou každou letištní kontrolou a na místě po sobě nezanecháte ani stopu!
- Veškeré drinky chutnají nejlépe chlazené a bez plastových brček, že ano? Jednorázová brčka, ale i eko-friendly příbory nabízí například česká firma ReFork. Přibalit je s sebou můžete na festival či piknik!
- Kohoutková voda je vždycky dobrý nápad. Minimálně v našich evropských končinách.
- Pozor si dávejte i na mikroplasty v kosmetice. Nejsou vidět, o to nebezpečnější jsou.
- Léto si žádá vzdušné, přírodní materiály, v nichž se jen tak nezapotíte a z nichž se nebudou uvolňovat mikroplasty s každým praním.
- Farmářské trhy jsou skvělý nápad. V plastových vaničkách ovoce i zelenina stejně rychleji plesniví.
- Povoskované ubrousky udrží jídlo stejně čerstvé jako plastový sáček, přitom ho můžete kdykoli omýt. Lněný sáček je pak zase skvělý pomocník, jak uchovat pečivo dlouho vláčné. A navíc v něm neplesniví.
- Skrytým plastem v domácnosti, o kterém nemusíte vědět, bývá často čajový pytlík. Zvláště tolik oblíbené pyramidy jsou velkým znečišťovatelem, který nelze zrecyklovat.
- Do piknikového koše přidejte vlastní krabičky s jídlem – skvělou alternativou jsou nerezové či bambusové krabičky pro každý oběd či svačinu.
- Dejte přednost zálohovaným lahvím – jednak nejsou z plastu, jednak je celý proces znovunaplnění daleko šetrnější, než recyklace samotná.
- Pište firmám zpětnou vazbu. Používají zbytečně moc obalů, letáčků, taštiček…? Dejte jim to vědět. V době, kdy zákaznický servis má rozhodující vliv na opětovný nákup, se jistě dočkáte odpovědi. A možná nad tím začnou přemýšlet.
- Jediný kus plastu, který má smysl, je menstruační kalíšek. Díky němu ušetříte spoustu drobného plastu, mikroplastových částic i lepidla z běžných vložek.
A pak tu máme největší znečišťovatele…
Zpráva neziskové organizace Break Free From Plastic umístila společnosti Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé na první 3 příčky největších světových znečišťovatelů plastem již potřetí po sobě.
Organizace provedla 575 akcí pro audit odpadu na 55 místech ve 6 kontinentech s pomocí 14 734 dobrovolníků, kteří sbírali odpad, a zjistila, že 63 % nasbíraného odpadu bylo označeno zřetelnou značkou spotřebitele.
Na základě svých auditů po celém světě organizace identifikovala největší znečišťovatele plastem v roce 2020 následující: společnost The Coca-Cola Company, PepsiCo, Nestlé, Unilever, Mondelez International, Mars, Inc., Procter & Gamble, Philip Morris International, Colgate-Palmolive a Perfetti Van Melle.
Co je hnutí Červenec bez plastů (Plastic Free July)?
Plastic Free July (červenec bez plastu) je globální hnutí, které vyzývá jednotlivce, komunity a organizace k omezení používání jednorázového plastu během celého července.
Cílem této iniciativy je zvýšit povědomí o negativních dopadech plastového odpadu na životní prostředí a podpořit lidi, aby přijali zodpovědnější a udržitelnější životní styl.
Plastic Free July bylo založeno v roce 2011 v Austrálii, kdy se jedna skupina lidí rozhodla vzít si výzvu a žít celý měsíc bez jednorázového plastu.
Tato iniciativa postupně získala na popularitě a stala se mezinárodním hnutím, které zapojuje jednotlivce i organizace po celém světě. Plastic Free July nám připomíná, že každý z nás má zodpovědnost za životní prostředí a může přispět k ochraně planety tím, že sníží používání jednorázového plastu.


Veselé Vánoce! Tipy na vánoční dárky 2023 od lokálních a udržitelných značek
Co si přát pod stromeček, aniž bychom si zahlcovali byt věcmi, které nepotřebujeme? A co naopak k Vánocům nadělit, když chceme podpořit drobné lokální podnikatele a potěšit neotřelou věcí?


Darovanský dvůr: gastronomie, saunový svět i sportovní vyžití v Darové u Plzně
Jen všudypřítomná zeleň a ticho obklopuje resort Darovanský dvůr, který najdete kousek za Plzní. Areál s historickým nádvořím obklopuje golfové hřiště, vevnitř však ukrývá rozsáhlou


Aroma Ateliér (Praha): Alchymistická dílna aromaterapie a botanických vůní.
Na Aroma ateliér kategorie Bio mapy nestačí: nejde totiž o klasickou prodejnu bio kosmetiky, byť té tu najdete požehnaně, nýbrž o ateliér, kde vzniká skutečné


Darovanský dvůr (Darová u Plzně): Svatomartinské husí hody od 9. – 12.11.
Kam tento víkend vyrazit na vynikající Svatomartinské hody? Do restaurace Darovanského dvora kousek od Plzně. Výtečné husí speciality si žádají i Svatomartinská vína z rodinného vinařství


Celý listopad: Olomouc Design Days
Listopad ve znamení designu na festivalu Olomouc Design Days Zajímáte se o umění, architekturu, design, užité umění, módu, šperky a nové trendy, které hýbou celým


Řemesla, folklor a design v Holešovické tržnici
Řemesla, folklor a design v Holešovické tržnici: Advent v Tržnici nabídne výstavu V kráse ornamentu, prodejní přehlídku craft designových výrobků, workshopy, zimní kino, svařák i