Červenec bez plastu: 15 tipů, jak snížit plastový odpad ve svém životě

Červenec bez plastu: 15 tipů, jak snížit plastový odpad ve svém životě

Červenec je měsíc bez plastu. Podle OSN se každý rok použije 5 bilionů jednorázových plastových tašek a sáčků, které pak nacházíme v hlubinách oceánu i na vrcholcích hor. Chceme to? Ne.
Dokážeme to změnit? Ano.

Znečištění plastem je bezesporu jedním z nejpalčivějších problémů současné doby. Plastový odpad lze nalézt v každém koutě světa, od hlubin oceánu až po vrcholky nejvyšších hor.

Odhaduje se, že v oceánech je více než 5 bilionů kusů plastu a tento počet se bude zvyšovat, pokud budeme žít stejně hýřivým životem jako dosud.

Červenec bez plastu

Červenec byl vyhlášen celosvětovým měsícem bez plastu. A i když je náročné (a možná nemožné) žít zcela zero-waste, líbí se mi myšlenka, že se ve všem můžu zlepšovat. Aspoň o pár procent každý rok. Můžu mít pocit, že jako jedinec nic sám nezmůžu, ale není to pravda.

Tím, že já budu dělat to nejlepší a nejzodpovědnější vůči sobě, svému životu a budoucím generacím, vytvářím tlak na ty nahoře. A těch změn, co se událo jen za posledních pár (desítek) let není málo: zakázáno bylo několik pesticidů, měkké freony, v řadě přímořských zemí chemické UV filtry, v EU i stovky kontroverzních kosmetických surovin…A další látky jsou na řadě.

Podle Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) se každý rok vyprodukuje 300 milionů tun plastového odpadu a po celém světě se použije pět bilionů jednorázových plastových tašek.

Jednorázové plasty představují třetinu veškerého vyrobeného plastu, z nichž 98 % je vyráběno z fosilních paliv. Pouhých 9% plastu je recyklováno, zbytek končí na skládkách, spalovnách nebo zůstává v přírodním prostředí. Každý rok do oceánů přiteče přibližně osm milionů tun plastu.

Červenec bez plastu: 15 tipů, jak snížit plastový odpad ve svém životě

V dnešní době, kdy většina obchodů, drogerií i domácích potřeb nabízí ekologičtější bezplastové varianty, přitom není nic těžkého snížit svou “plastovou stopu.”

Sama nejčastěji přemýšlím nad tím, kde vlastní spotřebu plastu můžu snížit. Jen přeci jsou tu rozdíly v dostupnosti ve velkých městech a malých obcích.

Cokoli nového potřebuji, popřemýšlím, co všechno už doma mám a šlo by použít. Zbytečně nehromadím a několikrát ročně vše třídím, mívám tedy poměrně dobrý přehled o tom, co kde je. A recykluju.

15 tipů, jak snížit plastový odpad ve svém životě:

  1. Změňte úhel pohledu a najděte věcem nový účel – daná věc už splnila svůj původní účel, jaké další využití jí můžete najít, než ono tričko/květináč/sáček předáte k recyklaci?

  2. Vlastní taška, znovupoužitelné sáčky, láhev na vodu i vlastní kelímek na kávu.
    Drobnosti, které nic nestojí a ušetří hromadu plastu.

  3. Můžete vyměnit zubní kartáček, odličovací tamponky, tamponky do uší, nebo holítko za udržitelnější a leckdy i levnější variantu? Bezplastové alternativy dnes najdete v každé drogerii.

  4. Vyrážíte na dovolenou? Což takhle mrknout na tuhou kosmetiku? Šampon, mýdlo, kondicionér, ale i tuhé hydratační krémy či séra neváží nic, projdou každou letištní kontrolou a na místě po sobě nezanecháte ani stopu!

  5. Veškeré drinky chutnají nejlépe chlazené a bez plastových brček, že ano? Jednorázová brčka, ale i eko-friendly příbory nabízí například česká firma ReFork. Přibalit je s sebou můžete na festival či piknik!

  6. Kohoutková voda je vždycky dobrý nápad. Minimálně v našich evropských končinách.

  7. Pozor si dávejte i na mikroplasty v kosmetice. Nejsou vidět, o to nebezpečnější jsou.

  8. Léto si žádá vzdušné, přírodní materiály, v nichž se jen tak nezapotíte a z nichž se nebudou uvolňovat mikroplasty s každým praním.

  9. Farmářské trhy jsou skvělý nápad. V plastových vaničkách ovoce i zelenina stejně rychleji plesniví.

  10. Povoskované ubrousky udrží jídlo stejně čerstvé jako plastový sáček, přitom ho můžete kdykoli omýt. Lněný sáček je pak zase skvělý pomocník, jak uchovat pečivo dlouho vláčné. A navíc v něm neplesniví.

  11. Skrytým plastem v domácnosti, o kterém nemusíte vědět, bývá často čajový pytlík. Zvláště tolik oblíbené pyramidy jsou velkým znečišťovatelem, který nelze zrecyklovat.

  12. Do piknikového koše přidejte vlastní krabičky s jídlem – skvělou alternativou jsou nerezové či bambusové krabičky pro každý oběd či svačinu.

  13. Dejte přednost zálohovaným lahvím – jednak nejsou z plastu, jednak je celý proces znovunaplnění daleko šetrnější, než recyklace samotná.

  14. Pište firmám zpětnou vazbu. Používají zbytečně moc obalů, letáčků, taštiček…? Dejte jim to vědět. V době, kdy zákaznický servis má rozhodující vliv na opětovný nákup, se jistě dočkáte odpovědi. A možná nad tím začnou přemýšlet.

  15. Jediný kus plastu, který má smysl, je menstruační kalíšek. Díky němu ušetříte spoustu drobného plastu, mikroplastových částic i lepidla z běžných vložek.

A pak tu máme největší znečišťovatele…

Zpráva neziskové organizace Break Free From Plastic umístila společnosti Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé na první 3 příčky největších světových znečišťovatelů plastem již potřetí po sobě.

Organizace provedla 575 akcí pro audit odpadu na 55 místech ve 6 kontinentech s pomocí 14 734 dobrovolníků, kteří sbírali odpad, a zjistila, že 63 % nasbíraného odpadu bylo označeno zřetelnou značkou spotřebitele.

Na základě svých auditů po celém světě organizace identifikovala největší znečišťovatele plastem v roce 2020 následující: společnost The Coca-Cola Company, PepsiCo, Nestlé, Unilever, Mondelez International, Mars, Inc., Procter & Gamble, Philip Morris International, Colgate-Palmolive a Perfetti Van Melle.

Červenec bez plastu: 15 tipů, jak snížit plastový odpad ve svém životě

Co je hnutí Červenec bez plastů (Plastic Free July)?

Plastic Free July (červenec bez plastu) je globální hnutí, které vyzývá jednotlivce, komunity a organizace k omezení používání jednorázového plastu během celého července.

Cílem této iniciativy je zvýšit povědomí o negativních dopadech plastového odpadu na životní prostředí a podpořit lidi, aby přijali zodpovědnější a udržitelnější životní styl.

Plastic Free July bylo založeno v roce 2011 v Austrálii, kdy se jedna skupina lidí rozhodla vzít si výzvu a žít celý měsíc bez jednorázového plastu.

Tato iniciativa postupně získala na popularitě a stala se mezinárodním hnutím, které zapojuje jednotlivce i organizace po celém světě. Plastic Free July nám připomíná, že každý z nás má zodpovědnost za životní prostředí a může přispět k ochraně planety tím, že sníží používání jednorázového plastu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *