Šťastně a udržitelně: 10 tipů na šťastné a udržitelné cestování

Šťastně a udržitelně: 10 tipů na šťastné a udržitelné cestování

Vzpomenete si na nejlepší dovolenou svého života? Je to destinace, do které se chcete aspoň ještě jednou vrátit? Všechna ta místa, která žijí v našich vzpomínkách, si můžeme trochu idealizovat, ale pakliže se tam chceme vrátit, přejeme si, aby vše zůstalo tak, jak si to pamatujeme. Jenže co když se po létech vrátíme a zjistíme, že z tehdejšího podmořského života nebo čisté přírody, kterou jsme prochodili křížem krážem, už toho moc nezůstalo?

Zlaté pravidlo cestování tak praví: cestujme tak, aby po nás zůstaly jen stopy v písku – žádné jiné.

A teď ruku na srdce: dělali jsem vždycky to nejlepší, co jsem mohli?
Asi ne, dojde nám. Ale letos na dovolené to můžeme změnit!

Udržitelné cestování však neznamená žít asketicky, zbavit se svých zálib a guilty pleasures. Udržitelnost je nastavení mysli, nikoli seznam zákazů. Je to klidná, zato hybná síla naší mysli, která nám postupně ukazuje naši osobnost, touhy, sny a především hodnoty, na kterých chceme postavit svůj život. Teprve když pochopím, na čem mi záleží, co podporovat chci a co podporovat nechci, si vybírám, jak udržitelnost do svého životního stylu aplikuju.

10 tipů na šťastné a udržitelné cestování

Šťastně a udržitelně: 10 tipů na šťastné a udržitelné cestování

 1. Jeďte nalehko. Čím lehčí zavazadla, tím méně paliva bude na jeden let potřeba. Pokud se zvládnete sbalit pod 15 kg, můžete ušetřit až 15,142 litru paliva. Pokud velké zavazadlo potřebujete, sbalte si vlastní hrneček na kávu a vodu. Každý kus plastu, který se nepoužije, se počítá!

 2. Není nad točené pivo ve skle, kávu v porcelánovém hrnečku a vodu v karafě. Jen na plastové láhve se ročně spotřebuje 50 milionů barelů ropy a navíc se někdy voda převáží tisíce kilometrů napříč kontinenty (zdravíme Evian, Coca Colu a další). Ročně se přitom prodá ve světě zhruba 200 miliard lahví.*

 3. Drinky na pláži budou chutnat stejně dobře i bez plastových brček. Vyzkoušeno!

 4. Letenky i potvrzení o ubytování už dneska stačí v digitální podobě. Veškeré potřebné dokumenty si tak rozešlete mezi sebou pro případ, že by se někomu z rodiny vybil telefon, není je ale potřeba tisknout. Hurá!

 5. Léto přeje přírodním materiálům. V létě není nic příjemnějšího, než hedvábí či len, konopí, tencel či bambus. Jsou to velice vzdušné a funkční materiály, které odvádějí pot, jsou antibakteriální, neuvolňují mikroplasty při praní a ještě v menší míře chrání před slunečními paprsky. Mrkněte do šatníku a sestavte si pár základních outfitů, které budete moc nosit jak na pláž, tak večer do restaurace a pořád to bude chic!

 6. Připravte si lékárničku na cesty: tea tree olej, který použijete na tisíc a jeden způsob (vydezinfikuje ránu, zklidní komáří štípnutí, zastaví opar a pomůže rychleji zregenerovat i puchýře), balzám, který lze použít po opalování, na odlíčení, na děti, dezinfekci…

 7. Slow down: zklidněte se, užijte si chvíli klidu a nabírejte sil. Není kam pospíchat, jste na dovolené. Není třeba kelímek kávy s sebou – neběžíte na ranní meeting, můžete se posadit do kavárny, pozorovat zajímavá panorámata nebo zvyklosti místních.

 8. Užívejte si, že dokážete na cestách žít i s tím málem, co máte v batohu. Není to úlevné? Můžete si takto ulevit i v běžném životě, nebo u sebe doma?

 9. Pokud si to můžete dovolit, mrkněte na Green Globe, kde najdete certifikované udržitelné hotely po celém světě. Případně hledejte malé hotely místních hostitelů. V hotelech odmítněte praní ručníků každý den i miniatury kosmetiky v koupelně. Jistě máte doma řadu vzorečků, cestovních balení svých oblíbených produktů i bezvodé kosmetiky, která neváží víc, než balíček sušenek a projde bez problémů každou letištní kontrolou. Přesně na ty teď přišel čas!

 10. Opalovací krémy vybírejte jen ty non-toxic. Ten podmořský život, který jedete objevovat, to potřebuje.

Šťastně a udržitelně: Moje patero pro udržitelné cestování

Šťastně a udržitelně: 10 tipů na šťastné a udržitelné cestování
Šťastně a udržitelně: 10 tipů na šťastné a udržitelné cestování

Na udržitelné cestování neexistuje návod. Tohle si každý z nás musí nastavit sám v sobě, velice rovněž záleží na destinaci, kam vyrážíme a možnosti, které máme. Jinak můžeme jednat, když nám vše zorganizuje cestovka a jinak, když si vše plánujeme sami. A i když já nejsem vy a vy nejste já, sepsala jsem svoje cestovní patero, které mě dělá šťastnou.

 1. Posledních pár let si před každou cestu vytvářím playlist dané země. Mám ráda, když můžu danou zemi poznat už z malých střípků, jako je hudba, kniha, film, než tam zavítám. Hudba umocňuje zážitky a prohlubuje vzpomínky: takže když si daný playlist poslechnu i po létech, přesně se mi vybaví celá dovolená.

 2. Jaképak magnetky z cest. Většinou cestuji jen s malým zavazadlem a suvenýry si nevozím a pokud už, snažím se přivézt si něco unikátního od místních. U mě doma tak najdete kaleidoskop věcí z cest. Ty nejlepší „suvenýry“ jsem si přivezla z road tripu z Pobaltí: lněné povlaky na polštářky z místní dílny, kožené psaníčko od tamější designerky a proutěný koš na prádlo z estonského Tartu.

 3. Ochutnávám něco tradičního. Jestli na cestách něco nemám ráda, jsou to fast-foody a všudypřítomné italské restaurace. Vždycky chci ochutnat něco tradičního: karamelový sýr, sobí i losí salám v Norsku, chačapuri v Gruzii, skořicové šneky v Dánsku…Skvělé je (aspoň v Evropě), že i poměrně obyčejné restaurace servírují jídlo i pití na porcelánové nádobí či do skla a nevytváří tak zbytečný plastový odpad.

 4. Beru si vlastní kosmetiku. Kosmetické miniaturky v hotelových koupelnách mě nezajímají, mám vlastní kosmetickou taštičku, která obsahuje bezvodou kosmetiku, řadu multifunkčních produktů, které můžu použít na mytí i odlíčení, přírodní opalovací krém v cestovní verzi, dezinfekci (na ruce i na drobná poranění), malý parfémek, případně vzorky produktů, které mi někdy přišly k objednávkám. Za ta léta mám plně funkční kosmetický arzenál, který za sebou nenechává spoušť.

 5. Zastavím se na každém trhu. Ať už jsou to farmářské trhy, blešáky, design markety nebo trhy s čerstvými rybami. Nemusím ani nic nakupovat, mám všeobecně ráda přívětivou atmosféru trhů, vintage obchody jsou vynikající sondou do tamějších domovů, na farmářských trzích často objevím to nejlepší z místní kuchyně a lokální úrody. Občas si tam koupím ovoce jako svačinu místo balených sladkostí a pokračuju dál.

Otázky: Jak se stát lepším cestovatelem?

 • Proč chci vyrazit právě tam, kam jedu?
 • Co tam chci zažít a vidět?
 • Jak si chci užít odpočinek?
 • Jak to udělat, abych zredukoval/a odpad, který po mě zbyde? Jde to i bez toho?
 • Co můžu udělat pro místní?
 • Jak a kde najdu místní farmářské trhy, restaurace, hotely?
 • Vím, co obsahuje můj opalovací krém a repelent? Jsem si jistá/ý, že některé jeho složky nejsou v dané lokalitě zakázané?
 • Jaké multifunkční produkty, které mám doma, můžu přibalit do lékárničky?
 • Jak tato země třídí odpad?
 • Co si mám sbalit a co si můžu koupit na místě?

Šťastně a udržitelně: 10 tipů na šťastné a udržitelné cestování

Čtěte také:

Opalování: Je váš opalovací krém bezpečný? A jak dobře chrání přírodní SPF krémy?
Šťastně a udržitelně: 5x jak si vytvořit šťastnější online prostředí
Mikroplasty v kosmetice: co způsobují, jak je poznat a čím je nahradit?
Šťastně a udržitelně: Životní styl, který mě dělá šťastnější
Co2 neutrální pivo? Možná bude!

* Pavel Nováček, Udržitelný rozvoj
Foto: Unsplash.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *