Opalování: Je váš opalovací krém bezpečný? A jak dobře chrání přírodní SPF krémy?

Opalování: Je váš opalovací krém bezpečný? A jak dobře chrání přírodní SPF krémy?

Opalování: odhaduje se, že 90% stárnutí pokožky je způsobeno sluncem. Studie ukazují, že lidé, kteří každodenně používají krém s SPF ochranou 15 (a vyšší), prokazují o 24% méně známek stárnutí pokožky než ti, kteří opalovací krém každodenně nepoužívají. Otázkou však zůstává, podle čeho si SPF péči vybírat a kterým složkám se raději vyhýbat obloukem.

Opalování je druhou stranou péče o pleť a přílišné grilování urychluje jak předčasné stárnutí pleti, tak i vznik pigmentových skvrn. O rakovině kůže ani nemluvě. Běžně si vybíráme opalovací krémy na dovolenou, zapomínáme však, že slunci se nevyhneme ani při pobíhání po městě, kdy se musíme chránit stejně dobře jako na lehátku u moře.

I přes to, že slunce pomáhá našemu tělu produkovat vitamin D (který nám v zimních měsících často chybí), příliš mnoho slunečního záření může způsobit vrásky, povislou pleť, změnu barvy nebo dokonce zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže.

Je dobré pravidelně kontrolovat pihy, znaménka a jiné kožní útvary. Jak poznat ty nebezpečné? Podle tohoto návodu poznáte, kdy už je potřeba navštívit lékaře.

Naše kůže produkuje melanin, což je druh pigmentu, který slouží jako obrana proti UV záření a právě díky němu získáváme opálení. Bronzová kůže může působit sexy, znamená to však, že už je slunečními paprsky poškozená. Poškození slunečním zářením je kumulativní, což znamená, že se hromadí v průběhu času a že si naše kůže pamatuje každé spálení i z dětství. A to nejsou zrovna dobré zprávy…

UVA versus UVB záření

UVA záření

Proniká do pokožky hlouběji než UVB záření a je tedy zodpovědné za předčasné stárnutí, vznik vrásek a pigmentových skvrn. Nezpůsobuje spálení, ale negativně ovlivňuje tvorbu kolagenu a elasticitu pleti.

UVB záření

Způsobuje hnědnutí a samozřejmě i zarudnutí a případné spálení kůže. Výsledkem jsou povislá kůže, vrásky, hyperpigmentace (tmavé skvrny a melasma) a potenciální riziko vzniku rakoviny kůže. Je proto dobré pravidelně kontrolovat pihy, znaménka a jiné kožní útvary. Jak poznat ty nebezpečné? Podle tohoto návodu byste měli poznat, kdy už je potřeba navštívit lékaře.

Podle čeho vybírat opalovací krém?

Většina prostředků na opalování odfiltrovává a chrání před UVB paprsky, které – narozdíl od UVA paprsků – částečně filtruje už ozónová vrstva. Údaj o SPF tak automaticky neznamená, že nás krém chrání i před UVA paprsky. Aby toho nebylo málo, máme tu ještě opalovací krémy s přírodními a syntetickými filtry.

Syntetické filtry (např. oxybenzone, octinoxate…) pronikají do těla, a tak vám každý výrobce řekne, že musíte počkat 20 minut, než vyběhnete na sluníčko.

Jedna studie věnovaná UV filtrům objevila oxybenzon v 85 % vzorků mateřského mléka, což vyvolalo obavy, že by této látce byli vystaveni i kojenci. Studie z roku 2010 objevila v mateřském mléce další ze studovaných chemikálií, oktinoxat. O oxybenzonu se mluví se i jako o hormonálním disruptoru, který ovlivňuje tvorbu estrogenu. Přemíra estrogenu v ženském těle je pak zodpovědná za mnoho problémů jak s cyklem, tak plodností.

Chemické filtry nemají dopad jen na naše zdraví…

Syntetické/chemické filtry však neovlivňují pouze nás, ale i naše životní prostředí. Podle vědců to nejvíce odnášejí hlavně korálové útesy. Ty jsou jedny z nejrozmanitějších a nejdůležitějších ekosystémů na světě, poskytující domov až pro 9 milionů druhů živočichů. Jsou však zranitelnými ekosystémy, které čelí různým hrozbám: od globálního oteplování, s čímž je spojená acidita oceánů, tak s právě s chemickými filtry z opalovacích krémů, kterými u moře nešetříme.

Oxybenzon a octinoxate (a spousta dalších) jsou takto škodlivé látky, které se běžně nacházejí v opalovacích krémech. Podle studie z roku 2015 stačí 1 kapka oxybenzonu k začátku vybělení, poškození a nakonec i zabití korálového útesu, a každý rok se do korálových útesů po celém světě dostává přibližně 14 000 tun opalovacích krémů. Dobrou zprávou je, že řada těchto ingrediencí v mnoha destinacích zcela zakázána (každá země má na seznamu zákazaných složek jiné množství ingrediencí, shodně je to však právě oxybenzon a octinoxate).

Jaké jsou přírodní možnosti opalování?

Skvělou zprávou je, že existují i přírodní možnosti opalovacích krémů, které chrání stejně dobře (ne-li lépe) a neškodí ani zdraví, ani přírodě.

O přírodních filtrech jste jistě už slyšeli. Přírodní filtry (Zinc Oxid, Titanium Dioxide) se do těla nevstřebávají. Ihned poté, co se jimi namažete působí jako zrcadlo a sluneční paprsky odrážejí. Chrání navíc před UVB i UVA zářením. Jediné, co se u přírodních opalovacích krémů hlídá, jsou nano-částice. Za posledních 5 let se však vyvíjejí nejrůznější druhy emulzí bez nano-částic a u většiny značek už je nenajdete.

Tip: Nobilis Tilia Opalovací mléko SPF 30

Jedním z velice příjemných opalovacích mlék, které přírodní kosmetika nabízí, je Opalovací mléko Nobilis Tilia (nabízí i verzi Josefínka pro děti, rovněž s vysokou ochranou SPF 30).

Opalování: Je váš opalovací krém bezpečný? A jak dobře chrání přírodní SPF krémy?  

Strávila jsem s ním už poslední léto. Chrání díky filtru Titanium Dioxide, neobsahuje nano-částice a je tak „akorát“ – o trochu krémovější a výživnější, než jsou tělová mléka nebo řada jiných opalovacích krémů, díky tomu se však bez problémů roztírá do ztracena. Je určeno na celé tělo, včetně obličeje – na pláži vám jistě vadit nebude, na denní nošení, kdy se chcete nalíčit, doporučím mastnějším typům pleti raději trochu pudru, jinak se pleť bude trochu lesknout. U suché pleti to jedině kvituji – zůstává hydratovaná, vláčná a chráněná.

Opalovací mléko Nobilis Tilia není postavené na rostlinných máslech, a tak poté, co se vstřebá do pokožky, neumastí a ani nezabarví oblečení. Má jen jemnou, neutrální vůni, takže se bude líbit celé rodině včetně odrostlejších dětí. Ochrana SPF 30 je dostatečně vysoká pro každodenní používání, ideální i pro naše klima.

U každého opalovacího krému platí, že je potřeba jej večer z pokožky dobře smýt a pleť náležitě odlíčit. V péči o sluncem namáhanou pokožku se pak osvědčil D-Panthenol, který můžete kápnout do svého oblíbeného krému či oleje.

Foto credit: Unsplash, Nobilis Tilia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *