Tetra Pak díky nové lince ztrojnásobuje roční kapacitu recyklace

Tetra Pak díky nové lince ztrojnásobuje roční kapacitu recyklace

Společnosti Tetra Pak a Stora Enso společně rozšiřují recyklování nápojových kartonů v Evropě. Nové recyklační zařízení v Polsku, které je podporováno oběma společnostmi, zahájilo provoz a přináší zvýšení kapacity recyklace a výroby nových obalů.

• Nová supermoderní linka polské pobočky společnosti Stora Enso ztrojnásobí recyklační kapacitu použitých nápojových kartonů v zemi.

• Je zde velký potenciál k tomu, pokrýt recyklaci celého objemu nápojových kartonů prodaných v Polsku a dodatečné objemy i z dalších zemí střední a východní Evropy.

• Díky přeměně použitých obalů s vysokým podílem papírové složky na znovu použitelné papírové obaly udržuje tato moderní linka v oběhu stále kvalitní suroviny a snižuje tak spotřebu primárních zdrojů.

• Společnosti Stora Enso a Tetra Pak zahájily studii realizovatelnosti s cílem urychlit recyklaci nápojových kartonů v zemích Beneluxu

• Firma Tetra Pak představila spolupráci a investice v oblasti recyklace před Dnem Země

• Tetra Pak vyzývá ke spolupráci na inovacích při řešení výzev v oblasti udržitelnosti v potravinářském obalovém průmyslu

• Komplexní přístup k recyklaci napříč hodnotovým řetězcem a místními iniciativami

Až ztrojnásobená kapacita recyklace

Díky investici ve výši 29 milionů eur od společností Tetra Pak a Stora Enso byla spuštěna nová recyklační linka v Polsku. Tato linka má potenciál ztrojnásobit roční kapacitu recyklace nápojových kartonů na 75 000 tun. Kromě Polska je zde také možnost přijímat nápojové kartony z dalších zemí střední a východní Evropy, včetně České republiky, Maďarska, Slovenska, Lotyšska, Estonska a Litvy.

Nová separační linka společnosti Stora Enso v polské Ostrolence se specializuje na oddělování papírových vláken od polymerů a hliníku v nápojových kartonech. Tyto vlákna jsou pak recyklována na nové kartonové materiály, čímž se udržuje cirkulace a snižuje spotřeba primárních surovin. Společnost Plastigram Industries doplňuje zařízení recyklací papírových materiálů a využitím recyklovaného polyAl (směsi hliníku a polyetylénu) ve výrobě nových produktů ve spolupráci se společností Tetra Pak.

Tetra Pak díky nové lince ztrojnásobuje roční kapacitu recyklace
Tetra Pak díky nové lince ztrojnásobuje roční kapacitu recyklace

Nová recyklační linka i zvýšení sběr nápojových kartonů

Lars Holmquist, výkonný viceprezident pro udržitelnost a komunikaci ve společnosti Tetra Pak, zdůrazňuje dlouhodobý závazek společnosti k zvyšování kapacity recyklace nápojových kartonů. Tetra Pak v roce 2022 přispěla téměř 30 miliony eur na projekty sběru a recyklace po celém světě a plánuje nadále investovat až 40 milionů eur ročně. Společnost je také součástí Aliance pro nápojové kartony a životní prostředí (ACE) a podporuje ambiciózní cíl zvýšit sběr nápojových kartonů v EU ze současných 70 % na 90 % do roku 2030.

Hannu Kasurinen, výkonný viceprezident obalové divize ve společnosti Stora Enso, vyjadřuje radost ze spolupráce se společností Tetra Pak a zdůrazňuje, že nová linka představuje významný posun v oblasti oběhového hospodářství spotřebních obalů. Nová linka také podporuje plánované nařízení EU o obalech a odpadech z obalů (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR), které má snížit množství odpadu a zvýšit recyklaci.

Tato spolupráce mezi Tetra Pak a Stora Enso zvýší recyklaci nápojových kartonů v Evropě a přispěje k ekologickému směřování potravinářského obalového průmyslu. Odvětví již investovalo 200 milionů eur do zvýšení recyklačních kapacit a plánuje investovat dalších 120 milionů eur do roku 2027.

Společnost Tetra Pak je světovým lídrem v oblasti zpracování potravin a obalových řešení. S více než 25 000 zaměstnanci ve více než 160 zemích poskytuje inovativní a ekologicky šetrné produkty. Společnost se angažuje v odpovědném podnikání a udržitelném přístupu k vedení v oboru.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Tetra Pak, 2023
Foto: Unsplash.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *