Festival bez plastu: 10 tipů jak si užít festivalovou pohodu bez plastu

Festival bez plastu: 10 tipů jak si užít festivalovou pohodu bez plastu

Festival bez plastu: Sezóna hudebních festivalů je v plném proudu. Pokud se na některé chystáte a zrovna balíte vše potřebné, možná věci proberte ještě jednou. Červenec je celosvětovým měsícem bez plastů a právě festivaly jsou zdrojem obrovského jednorázového odpadu. Přitom existuje minimálně 10 velice jednoduchých tipů, které spotřebu plastu výrazně sníží.

Jednorázové plasty představují třetinu veškerého vyrobeného plastu, z nichž 98 % je vyráběno z fosilních paliv. Pouhých 9% plastu je recyklováno, zbytek končí na skládkách, spalovnách nebo zůstává v přírodním prostředí. Každý rok do oceánů přiteče přibližně osm milionů tun plastu.

Níže jsem sepsala 10 vlastních oblíbených věcí, značek a tipů, jak se co možná nejvíce vyhnout jednorázovému plastu a to nejen na festivalu.

Festival bez plastu: 10 tipů jak si užít festivalovou pohodu bez plastu
Festival bez plastu: 10 tipů jak si užít festivalovou pohodu bez plastu

Festival bez plastu: 10 tipů jak si užít festivalovou pohodu bez plastu

1) Jednorázové vlhčené ubrousky jsou sice oblíbené, jelikož jimi osvěžíte celé tělo a někdy poslouží i k odlíčení, ale i ubrousky, které jsou napuštěné přírodními složkami, můžou být z umělých vláken a tedy i obrovským zdrojem mikroplastů. Hora ubrousků po festivalu se dá nahradit jednoduše: existují i vlhčené ubrousky, které jsou biologicky odbouratelné a dají se snadno kompostovat, jsou ze 100% bio nebělené bavlny. Zkuste NatraCare nebo Eco by Naty.

2) Tuhé šampony, mýdla a kondicionéry jsou dnes běžně dostupné v každé drogerii a to za pár korun. Za málo peněz hodně muziky.

3) Deodoranty vybírejte buď v jednoduchém papírovém obalu (osvědčila se mi například značka Foamie), nebo volte ty, které nabízejí refilly (tohle má dobře vymakané značka GoWild). I velice funkční deodoranty bez solí hliníku najdete ve většině drogerií, ale i ve zdravých výživách.

4) Když už jsme u té hygieny – znáte zubní pastu v tabletkách? Geniální věcička na cesty, když se nechcete tahat s tubou zubní pasty. Jedna tabletka nabízí čistě přírodní složení, je bez SLS, abrazivních částeček a fluoridů. Plně nahradí zubní pastu a osvěží dech ostře příjemným esenciálním olejem z máty peprné. A bambucký kartáček k tomu!

5) Pleťovou péči včetně make-upu si přivezte v malém, cestovním balení. To je sice s největší pravděpodobností plastové, ale ještě miniaturky mockrát za život použijete. Odlijte si produkty, o kterých víte, že vám dělají dobře a že s vámi zvládnou celý dlouhý festivalový den. Pokud hledáte funkční dekorativku, která vás výrazně nalíčí a není v plastu, mrkněte například po BOHO Green.

6) Bacha na syntetické glitry a třpytky. Opravdu to bez nich nejde? Syntetické glitry jsou mikroplasty, které znečišťují oceány a ničí podmořský život. Vědci ve Spojeném Království už v minulosti vyzvali k absolutnímu zákazu těchto třpytek v kosmetice. Biologicky rozložitelné glitry, nejčastěji z celulózy vyráběné, nebývají o moc lepší alternativou – mohou totiž být mikroplasty potažené, pro větší a dramatičtější efekt. Pokud už se třpytek na festival nedokážete vzdát, nesmývejte si je nad umyvadlem a pod tekoucí vodou, nýbrž je nejdříve setřete do ubrousků a teprve poté pleť odličte.

7) Náplasti z bambusu. Pár náplastí vezměte s sebou, můžou se hodit. Sama mám nejraději náplasti PATCH z bambusového vlákna, hypoalergenní, rozložitelné, s jemným lepidlem a aktivním uhlím.

8) Festival bez plastu si žádá vlastní láhev na vodu i kelímek na kafe. Obrovské festivaly produkují obrovské množství plastového odpadu z kelímků na pivo či limonádu, a tak se každý ušetřený kus plastu počítá. Dobrou variantou bývají i zálohované láhve, které vrátíte, jakmile budete odcházet. Pokud si budete chtít dopřát drink, poproste, ať vám nedávají brčka.

9) Vlastní příbor, který nezanechá spoušť. Plastové příbory jsou dalším festivalovým nešvarem, naštěstí eko-friendly příbory nabízí například česká firma ReFork. Jsou ještě daleko pevnější, než běžný plast, a tak se s nimi lépe krájí.

10) Opalovací krém je naprostou nutností, pakliže vám celý festival neproprší. Vybírejte non-toxic variantu: buď si přelijte svůj oblíbený opalovací krém s vysokým SPF (jen přeci vás má chránit po celý den) do cestovního balení, zcela bezplastové balení vyrábí například česká značka Amazinc. Jak název napovídá – jako UV filtr vás tu chrání zinek a vybrat si můžete i tónovanou variantu určenou přímo na tvář.

A vůbec tou nejdůležitější zásadou pro festival bez plastu zní: nekupujte si na festival nic speciálního a ani tam si nekupujte suvenýry, které vám budou brzy jen připomínat festival dávné historie. Obrandovaná festivalová trička už víckrát nevezmete na sebe.

Pokud se porozhlížíte po outfitu, mrkněte nejdříve do skříně. Možná v ní najdete kousky, které běžně neunosíte nebo si je šetříte právě na podobnou příležitost. A přesně teď nadešel jejich čas!

 

Foto: Unsplash.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *