Aquaponická firma z Čech produkuje bylinky, zeleninu i ryby s minimální spotřebou vody. Ve finále E.ON Energy Globe ji podporuje i food blogerka Markéta Pavleje.

Aquaponická firma z Čech produkuje bylinky, zeleninu i ryby s minimální spotřebou vody. Ve finále E.ON Energy Globe ji podporuje i food blogerka Markéta Pavleje.

Aquaponická firma z Čech: Produkují bylinky, zeleninu i ryby s minimální spotřebou vody. V malé středočeské obci u Berouna funguje jedna z největších aquaponických farem ve střední Evropě. A to vše bez nutnosti umělých hnojiv, zemědělské chemie a s obrovskou úsporou vody. Unikátní aquaponickou farmu podporuje ve finále E.ON Energy Globe i food blogerka Markéta Pavleje.

Na začátku byl sen dvou kamarádů o ekologicky udržitelné a lokální produkci potravin. A ten sen postupně získával reálnou podobu. Dnes v malé středočeské obci u Berouna funguje jedna z největších aquaponických farem ve střední Evropě. Produkuje zeleninu, bylinky a na trh dodává také ryby.

A to vše bez nutnosti umělých hnojiv, zemědělské chemie a s obrovskou úsporou vody. Rybí zahrada v Lážovicích letos také usiluje o vítězství v prestižní ekologické soutěži E.ON Energy Globe a získat co největší počet hlasů veřejnosti projektu pomáhá i patronka Markéta Pavleje.

Aquaponická farma v Lážovicích u Berouna

Aquaponická farma v Lážovicích využívá moderní způsob produkce rostlin, které si za pomoci speciální technologie berou živiny přímo z vody, v níž žijí ryby. Vše přitom funguje v uzavřeném cyklu – ryby produkují živiny pro rostliny a ty jim na oplátku čistí vodu. Voda z kádí obohacená o rybí hnojivo se čerpá do hal, ve kterých rostou rostliny pouze z vody.

„Dole chováme ryby, krmíme je a ty nám dodávají hnojivo pro rostliny, které na oplátku čistí vodu zase zpátky k rybám. Ušetříme tím až 90% vody oproti běžným recirkulačním systémům a nepoužíváme žádná chemická hnojiva, herbicidy nebo pesticidy,“ říká zakladatel farmy Jan Dušek. Soužití rostlin s rybami funguje přirozeně a jednoduše.

Tento způsob hospodaření má také daleko nižší nároky na plochu zemědělské půdy, protože rostliny v halách rostou v několika patrech nad sebou. Aquaponická farma v Lážovicích nedávno otevřela nový hi-tech skleník o rozloze 900 m2, na jehož technologii spolupracovala s Českou zemědělskou univerzitou. Vznikla zde unikátní dvousmyčková aquaponická technologie, která využívá veškerou živinami obohacenou vodu i přebytečné teplo z chovu ryb.

Jedná se o jednu z největších aquaponických farem ve střední Evropě. V Česku jde o jediné zařízení svého druhu s reálnou produkcí ryb, bylin a zeleniny. Vítězstvím v soutěži E.ON Energy Globe může získat 500 000 korun.

Soutěž E.ON Energy Globe

Společnost E.ON v České republice pořádá soutěž E.ON Energy Globe už patnáctým rokem. Letošní vítěz může získat jako hlavní výhru 500 000 korun na další rozvoj.

„Přechod na uhlíkově neutrální energetiku potřebuje všechny zúčastněné strany na energetickém trhu, vládu i regulační orgány. Pouze pokud každý bude moci přispět, kdekoli to bude možné, budeme úspěšní. Proto je také E.ON Energy Globe, který v České republice organizujeme již 15 let, tak důležitým projektem. V soutěži jsme viděli více než 3 400 velkých i malých projektů a inovací v oblasti životního prostředí a úspor energie. Všechny mají jedno společné: pozitivně ovlivňují naši planetu. Každý rok oceňujeme jednoho vítěze. Osobně si myslím, že všechny projekty, které jsme dosud viděli, a všichni lidé, kteří se do nich zapojili, jsou vítězové. Všechny přispívají k udržitelnějšímu světu, což může být zase přínosem pro celou naši společnost,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice, která dodává, že každoročně se pořadatelé snaží soutěž inovovat, zviditelnit a zatraktivnit v očích veřejnosti.

Hlasovat o vítězi letošního roku mohou lidé do konce srpna na stránkách www.energyglobe.cz. Na stejném místě najdou také všechny další podrobnosti o soutěži včetně dalších finalistů.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *