V roce 2022 vyhodili Češi až 353 tisíc tun nábytku, což je pro představu například více než 11,3 milionu kusů křesel STRANDMON. Na každého Čecha tak v průměru připadá nábytkový odpad odpovídající více než jednomu vyhozenému křeslu ročně. Jak ukazuje studie , kterou přinesla IKEA, vyhazujeme i nábytek, který nebyl ani příliš starý či poškození. Nejčastějším důvodem, jak se ukázalo, je prostě jen fakt, že jsme si pořídili nový kousek.
Zjištění přinesla unikátní studie, kterou si IKEA nechala vypracovat ve spolupráci s Cyrklem. „IKEA je velká značka s velkým dosahem, a proto chceme být lídrem v oblasti udržitelného a zároveň dostupného životního stylu. Cítíme zodpovědnost za své podnikání. Neudržitelná spotřeba je velkou výzvou této doby a my chceme nabízet řešení. Rozvíjíme cirkulární služby, k čemuž potřebujeme data. Studie, která by kvantitativně i kvalitativně zkoumala, jak lidé nakládají s nábytkem, který už nechtějí, přitom dosud v Česku chyběla,“ říká Barbora Kotoun, manažerka pro udržitelnost IKEA Česká republika.
Češi se nejčastěji zbavují pohovek a postelí
Ve sledovaném roce 2022 se Češi podle studie zbavili 250 až 353 tisíc tun velkoobjemového nábytku. To představuje zhruba jednu třetinu objemu nábytku, který se u nás ve stejném období prodal (870 443 tun). „Přesné množství nábytku, které končí v odpadu, není snadné určit. Chybějí totiž data a přesná klasifikace nábytku v odpadovém hospodářství. Proto jsme museli oslovit zařízení, ve kterých se vyhozený nábytek shromažďuje, a ze získaných dat vypočítat předpokládané množství odpadového nábytku, které ročně v rámci ČR vzniká. Výzvou bylo získat reprezentativní vzorek dat,“ popisuje okolnosti vzniku studie Vojtěch Pilnáček z platformy Cyrkl.
Respondenti v kvalitativní části studie uvedli, že se obecně nejčastěji zbavují pohovek (27 %) a postelí (24 %). Naopak nejméně vyhazují venkovní nábytek a dětské postýlky.
Nejčastějším důvodem, proč Češi dávají nábytek pryč, je to, že si koupili nábytek nový (36 %). „Podle zkušeností z našich provozů se lidé zbavují i nábytku, který není nijak výrazně poškozený nebo starý,“ potvrzuje Alexandr Komarnický, tiskový mluvčí Pražských služeb.
V loňském roce se například na sběrných dvorech, které městská společnost provozuje, likvidovalo necelých 21 000 tun objemného odpadu. Dalšími důvody pro zbavení se nábytku bylo, že původní nábytek byl starý (30 %) či poškozený (26 %), nebo rekonstrukce bytu (26 %).
Nábytek, který už nechtějí, odevzdají Češi nejčastěji do recyklačního centra nebo sběrného dvora (30 %), darují (28 %) nebo prodají na internetu (16 %).

Víte, kam s použitým nábytkem?
„Značná část nábytku už šanci na druhý život nedostane. Ve 13 procentech ho lidé uskladní v garáži nebo sklepě, 3 procenta lidí ho dají k popelnici a 3 procenta ho vyhodí do komunálního odpadu,“ vypočítává další závěry studie Pilnáček. Už od roku 2017 vykupuje IKEA od zákazníků nábytek, který následně ve svých obchodních domech prodává dál prostřednictvím služby Druhý život nábytku.
„V minulém finančním roce u nás našlo druhý život přes 6 tisíc kusů nábytku a zájem o tuto službu dlouhodobě roste, stejně jako u služby Garantovaný odkup dětského nábytku. Globálně máme 10% podíl na secondhandovém trhu s nábytkem. V přeprodeji a doplňkových cirkulárních službách spojených s výrobky z druhé ruky vidíme velký potenciál,“ doplňuje Barbora Kotoun.
Jak prodloužit život stávajícímu nábytku?
Pro prodloužení životního cyklu nábytku nabízí IKEA také náhradní díly, které si za rok objednalo téměř 9 tisíc zákazníků, a také sortiment pro údržbu. „Dali jsme si globální závazek být do roku 2030 plně cirkulární společností, a proto budeme cirkulární služby rozvíjet i nadále. Jedině tak můžeme snížit svou klimatickou stopu a být do roku 2050 klimaticky pozitivní společností. Ukončení životního cyklu nábytku, který u nás zákazníci koupili, se na naší klimatické stopě v Česku podílí 6,2 procenty, což je mnohonásobně víc než například operativa obchodních domů,“ uzavírá Kotoun. Na webu www.druhyzivotnabytku.cz nově najdete mapu míst, kde je možné nepotřebný nábytek odevzdat.
Mapa zahrnuje místa, kde lze využít služby IKEA Druhý život nábytku, ale i např. nábytkové banky, sběrné dvory nebo re-use pointy.
„V loňském roce odevzdali lidé do čtyř Re-use pointů, spadajících pod Pražské služby, více než 3 300 předmětů. Dále jich bylo předáno téměř 2 700 kusů. Podporujeme rozvoj cirkulární ekonomiky, předcházení vzniku odpadu a oběhové hospodářství. Stále pracujeme na zdokonalení systému, prioritou je pro nás i edukace malých a velkých obyvatel města, říká Alexandr Komarnický, tiskový mluvčí Pražských služeb.
Čtěte také:
Zdroj: Odpadní nábytek v Česku, studie Cyrklu pro IKEA Česká republika. Studie se zabývá velkoobjemovým dřevěným nábytkem (dřevěné stoly a židle, skříně, skříňky, skříňové sestavy, vitríny, čalouněný nábytek: stoličky, křesla, pohovky, divany; rámy postelí, palandy bez matrací). Průzkum chování spotřebitelů zajišťoval Ipsos na reprezentativním vzorku (840 respondentů v Česku) v říjnu 2022.
Foto: Unsplash.com


Veselé Vánoce! Tipy na vánoční dárky 2023 od lokálních a udržitelných značek
Co si přát pod stromeček, aniž bychom si zahlcovali byt věcmi, které nepotřebujeme? A co naopak k Vánocům nadělit, když chceme podpořit drobné lokální podnikatele a potěšit neotřelou věcí?


Darovanský dvůr: gastronomie, saunový svět i sportovní vyžití v Darové u Plzně
Jen všudypřítomná zeleň a ticho obklopuje resort Darovanský dvůr, který najdete kousek za Plzní. Areál s historickým nádvořím obklopuje golfové hřiště, vevnitř však ukrývá rozsáhlou


Aroma Ateliér (Praha): Alchymistická dílna aromaterapie a botanických vůní.
Na Aroma ateliér kategorie Bio mapy nestačí: nejde totiž o klasickou prodejnu bio kosmetiky, byť té tu najdete požehnaně, nýbrž o ateliér, kde vzniká skutečné


Darovanský dvůr (Darová u Plzně): Svatomartinské husí hody od 9. – 12.11.
Kam tento víkend vyrazit na vynikající Svatomartinské hody? Do restaurace Darovanského dvora kousek od Plzně. Výtečné husí speciality si žádají i Svatomartinská vína z rodinného vinařství


Celý listopad: Olomouc Design Days
Listopad ve znamení designu na festivalu Olomouc Design Days Zajímáte se o umění, architekturu, design, užité umění, módu, šperky a nové trendy, které hýbou celým


Řemesla, folklor a design v Holešovické tržnici
Řemesla, folklor a design v Holešovické tržnici: Advent v Tržnici nabídne výstavu V kráse ornamentu, prodejní přehlídku craft designových výrobků, workshopy, zimní kino, svařák i