Plně recyklované oblečení. NIL Textile podporuje ve finále E.ON Energy Globe i herečka Iva Pazderková.

Plně recyklované oblečení. NIL Textile podporuje ve finále E.ON Energy Globe i herečka Iva Pazderková.

Recyklované materiály a oblečení vyráběné ostravskou společností NIL Textile znamenají, že obnošená trička nemusí skončit na smetišti, ale místo toho se vracejí zpět na ramínka do šatníku. Tento jednoduchý koncept vystihuje inovativní přístup společnosti NIL Textile, která se zaměřuje na zapojení svých výrobků do cirkulární ekonomiky.

NIL Textile podporuje i herečka Iva Pazderková

Lidé mohou vrátit opotřebované kusy oblečení firmě, a ta pomocí speciální metody z nich vytvoří nové produkty a nabídne je i globálním módním značkám. Momentálně se společnost NIL Textile také nachází ve finále prestižní ekologické soutěže E.ON Energy Globe, kde získala podporu od herečky Ivy Pazderkové.

Textilní průmysl přispívá celosvětově k emisím CO2 zhruba 10 % a k znečištění vody 20 %. Každý rok končí na skládkách více než 92 milionů tun starého textilu, který by však mohl být významnou měrou znovu využit. Ostravská společnost NIL Textile se snaží změnit tuto tragickou situaci.

Na českém trhu je známá pod obchodní značkou NILMORE, kterou uvedla na trh koncem roku 2021. Nabízí plně recyklovatelný textil a také oblečení vyrobené z recyklovaných materiálů.

Plně recyklované materiály i cirkularita

Zároveň provozuje cirkulární systém, v němž mohou lidé obnošené věci vrátit zpět k recyklaci. „Vyvinuli jsme novou technologii molekulární recyklace, kde se textilní vlákna rozloží na jednotlivé molekuly, které se následně opět spojí a vzniká nový materiál. Díky tomu nevzniká téměř žádný odpad,“ říká Mikuláš Hurta, zakladatel NIL Textile. U materiálu navíc nedochází ani ke ztrátě kvality materiálu.

V současnosti se NIL Textile zaměřuje hlavně na produkci ekologicky šetrných textilních materiálů z recyklované bavlny, polyesteru, kukuřice a z oceánského odpadu. Materiály NIL Textile mají ve srovnání s polyesterem až o 75 % nižší uhlíkovou stopu a oproti výrobě bavlny spotřebují o 98 % méně vody. Díky cirkulárnímu přístupu nevzniká při produkci a v celém životním cyklu oblečení téměř žádný textilní odpad.

V rámci evropského trhu funguje NIL Textile jako partner pro snižování dopadů textilní produkce na životní prostředí. Velkým producentům nabízí jak svoje recyklované materiály, tak i své cirkulární řešení.

Evropská unie totiž vyžaduje, aby výrobci textilu brali stále větší ohled na životní prostředí a nabízeli dobře recyklovatelné výrobky. A to umí NIL Textile zajistit. Firma na letošek chystá rovněž spolupráci s několika globálními módními značkami. Vítězstvím v soutěži E.ON Energy Globe může získat 500.000 korun

E.ON Energy Globe

Společnost E.ON v České republice pořádá soutěž E.ON Energy Globe už patnáctým rokem. Letošní vítěz může získat jako hlavní výhru 500.000 korun na další rozvoj. „Přechod na uhlíkově neutrální energetiku potřebuje všechny zúčastněné strany na energetickém trhu, vládu i regulační orgány. Pouze pokud každý bude moci přispět, kdekoli to bude možné, budeme úspěšní. Proto je také E.ON Energy Globe, který v České republice organizujeme již 15 let, tak důležitým projektem.

V soutěži jsme viděli více než 3400 velkých i malých projektů a inovací v oblasti životního prostředí a úspor energie. Všechny mají jedno společné: pozitivně ovlivňují naši planetu. Každý rok oceňujeme jednoho vítěze. Osobně si myslím, že všechny projekty, které jsme dosud viděli, a všichni lidé, kteří se do nich zapojili, jsou vítězové. Všechny přispívají k udržitelnějšímu světu, což může být zase přínosem pro celou naši společnost,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice, která dodává, že každoročně se pořadatelé snaží soutěž inovovat, zviditelnit a zatraktivnit v očích veřejnosti.

Hlasovat o vítězi letošního roku mohou lidé do konce srpna na stránkách www.energyglobe.cz. Na stejném místě najdou také všechny další podrobnosti o soutěži včetně dalších finalistů.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *