7 tipů na stylový piknik bez plastů

7 tipů na stylový piknik bez plastů

Proč piknik bez plastů? Červenec byl vyhlášen celosvětovým měsícem bez plastu. Plastic Free July (červenec bez plastu) je globální hnutí, které vyzývá jednotlivce, komunity a organizace k omezení používání jednorázového plastu během celého července. Cílem této iniciativy je zvýšit povědomí o negativních dopadech plastového odpadu na životní prostředí a podpořit lidi, aby přijali zodpovědnější a udržitelnější životní styl.

A co milujeme v létě nejvíc? Pikniky!

Piknik bez plastu není nic nedosažitelného. Všichni máme doma krabičky na jídlo, lněné sáčky, termo hrnečky či skleničky, které můžeme vzít s sebou. Stačí se tedy jen vyhnout ovoci v plastových vaničkách, jednorázovým kelímkům a příborům a především dbát na to, abychom po sobě nezanechali spoušť.

Jednorázové plasty představují třetinu veškerého vyrobeného plastu, z nichž 98 % je vyráběno z fosilních paliv. Pouhých 9% plastu je recyklováno, zbytek končí na skládkách, spalovnách nebo zůstává v přírodním prostředí. Každý rok do oceánů přiteče přibližně osm milionů tun plastu.

Po pikniku by po nás neměl zůstat přeplněný odpadkový koš, konfety či balonky. Udržitelný piknik může být velice stylový. Naplňte si piknikový koš, sbalte deku, vyberte příjemně vzdušné šaty a můžete vyrazit. 

7 tipů na stylový piknik bez plastů

1) Piknikový koš – proutěný koš je stylovka. Pokud toužíte přímo po piknikovém koši, kde už najdete základní sadu talířků a příborů, mrkněte na Etsy. Mívají tam i krásné proutěné piknikové koše z druhé ruky nebo půvabné vintage.

2) Pokud doma už piknikový koš máte, jen bez vybavení, přibalte do něj vše, co budete potřebovat – skleničky, prkýnko, příbory, talířky… Zabalit je můžete do utěrek – stejně se budou hodit v případě, že se na pikniku něco rozlije.

3) Jídlo připravte do skleněných misek, drobné občerstvení jako ovoce, oříšky a jiné zobání můžete dát do lněných sáčků, pokud máte v plánu servírovat ty nejlepší sendviče či bagetky, sáhněte po voskovaných ubrouscích. Pečivo v nich neokorá a zůstane vláčné.

4) Kromě skleniček s sebou přibalte sklěněnou láhev s vodou či limonádou, případně termosku s kávou.

5) Zapomeňte na jednorázové papírové ubrousky. Lněné ubrousky můžete používat opakovaně, časté praní jim neublíží a ještě jsou tak stylové.

6) Pakliže budete slavit do večera, připravte se i na chladnější letní noc. Přehodit přes sebe můžete hřejivý vlněný pléd, v případě ostrého slunce si naopak můžete přes ramena hodit chladivý šátek z hedvábí.

7) Nezapomeňte na odpad. Nakupujte jen tolik jídla, kolik reálně zvládnete sníst. Nekupujte nic, o čem víte, že nejí většina zúčastněných, naopak vsaďte na jídla, na kterých si pochutnáte všichni. Pokud jen přeci něco zbyde, nezapomeňte si sebou vzít sáček na odpad, který budete moc později vyhodit. Pokud vás čeká piknik bez masa, můžete vzít s sebou jeden kompostovatelný sáček na biodopad.

Proč je potřeba snížit potravinový odpad?

Přibližně 1/3 potravin vyrobených pro lidskou spotřebu se každý rok ztratí nebo vyhodí po celém světě.

Lidská populace neustále roste, což jsme pojali po svém a začali produkovat stále více potravin – na úkor životního prostředí. Studie však ukázaly, že problém spočívá spíše ve způsobu, jakým jsou potraviny distribuovány a konzumovány, než v jejich množství. Pro udržitelné uživení populace je proto nutné změnit naše chování a také globální systémy, které rozhodují, kdo dostává potravu.

Co může udělat každý z nás? Omezit konzumaci masa a co nejméně plýtvat jídlem. Je to malý krok s velkými důsledky. A ještě tím výrazně ušetříme.

Čtěte také:

Zdroje: https://www.ethicalconsumer.org/food-drink/climate-action-10-steps-reduce-food-waste
Foto: Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *