Tallinn udržitelně: Estonská tradiční kuchyně a ráj bleších trhů

Tallinn udržitelně: Estonská tradiční kuchyně a ráj bleších trhů

Tallinn je překrásná estonská metropole s nádherným Starým Městem, přístavem i Kalamaja plážemi, kde se zabavíte, skvěle najíte a kde objevíte celou plejádu zajímavých design obchůdků i rozsáhlých blešáků. Nejstarší kavárna tu funguje od roku 1864, nejstarší restaurace, známá Olde Hansa, už od roku 1517. Estonsko má také čistější vzduch než většina Evropy a Tallinn letos navíc získal ocenění European Green Capital 2023.

Tallinn má jen něco přes 450 tisíc obyvatel, malou metropoli tak máte šanci projít bez problémů pěšky křížem krážem. Kromě Starého Města se zachovalými kupeckými domy zavítejte určitě do umělecké čtvrti Kalamaja, která je hned u moře a najdete tu nekonečné pláže (i s oblíbeným Iglu parkem), tak spoustu galerií, uměleckých obchůdků a bleších trhů. Kam konkrétně se vydat? Pár tipů tu mám. A pokud si do mobilu dáte Bio-mapu, ukáže vám ty nejzajímavější poklady cestou.

Eco hotely v Tallinu:

Žebříček udržitelných a eco hotelů sestavili například na EticHotels*, důvěryhodným ukazatelem může rovněž být i certifikace Green Key, která nabízí celosvětově mapu všech certifikovaných míst. V Tallinu se mezi udržitelnými hotely nejlépe umístil například:

 • Nordic Hotel Forum
 • Radisson Blu Hotel Olümpia
 • Meriton Old Town Garden
 • Hilton Tallinn Park
 • Economy Hotel
Tallinn udržitelně: Estonská tradiční kuchyně a ráj bleších trhů

Tallinské restaurace z farmářských surovin:

 • NOP: Restaurace NOP má udržitelný přístup k vaření a jeho menu se zaměřuje na bio a místní suroviny. Dbají na etické postupy a minimalizují svůj ekologický dopad.

 • Rohelise Maja Restoran: Tato restaurace nabízí vegetariánské a veganské pokrmy vyrobené z lokálních, přírodních surovin. Jejich menu se pravidelně mění podle sezónních ingrediencí.

 • Kivi Paber Käärid: nabízí kompletní menu pro zákazníky dbající na zdraví (100% gluten-free) i pro milovníky jídla. Vaří z farmářských produktů, certifikovaných bio produktů a čistých estonských potravin.

 • Farm: Vyhlášená restaurace Farm oceněná celou řadou gastro cen využívá potraviny od místních farmářů a zahradníků, což podporuje místní ekonomiku a minimalizuje dopravu potravin.

 • Tammuri Talu (farma): Tato restaurace se nachází mimo město, zato vás na farmě z 19. století ubytují, nakrmí výtečnými estonskými jídly z vlastních ekologicky pěstovaných surovin a ještě můžete navštívit jejich galerii.

 • Olde Hansa: mezinárodně uznávaná středověká zážitková restaurace. Autentický středověký zážitek vzniká kombinací pokrmů vařených podle 700 let starých receptur. Najdete tu řemeslná piva, včetně pár specialitek – zázvorového či skořicového.

 • Café Maiasmokk: nenechte si ujít ani kavárnu, která byla založena v roce 1864. Café Maiasmokk má dlouhou historii a je považována za jednu z nejstarších kaváren v celém Estonsku. Kromě celé spousty dobrot si tu můžete dát i vydatnou snídani či brunch. Najdete tu také profesionální “malířku” marcipánových figurek. I na těch si můžete pochutnat.

Estonská přírodní kosmetika:

 • JOIK: estonská značka přírodní kosmetiky, která využívá přírodní ingredience z estonské přírody. Má certifikaci COSMOS a EcoCert.

 • Nurme: Značka Nurme je specializovaná na ručně vyráběnou přírodní kosmetiku s důrazem na čisté a ekologicky šetrné složky.

 • Sõsar: Značka Sõsar se zaměřuje na luxusní a přírodní kosmetiku. Jejich produkty jsou ručně vyráběné a zahrnují šampony, kondicionéry, pleťové krémy a oleje.

 • Oliva by CCS: Tato značka se specializuje na přírodní kosmetiku s použitím olivového oleje. Jejich produkty jsou určeny pro pleť i tělo.

Estonská lokální móda:

 • Reval Denim Guild: Tato značka je známá svou udržitelnou a etickou výrobou denimových produktů. Používají recyklované materiály a upřednostňují spravedlivé pracovní podmínky.

 • Nulku: Tato značka vyrábí udržitelné produkty z recyklovaných materiálů, jako jsou batohy, peněženky, psaníčka…

 • Ööloom: Značka Ööloom se specializuje na udržitelné a pohodlné spánek. Nabízí měkké a ekologicky šetrné oční masky vyrobené z přírodních materiálů.

Estonský design:

 • Marit Ilison: Marit Ilison je módní designérka, která je známá svými udržitelnými a ekologicky šetrnými kolekcemi. Její práce se zaměřuje na tradiční techniky a inovativní využití přírodních materiálů.

 • Kelpman Textile: Značka Kelpman Textile se specializuje na výrobu udržitelných a ekologicky šetrných textilních produktů. Používají organické materiály a tradiční estonské vzory.

 • NORDHALE: Značka se zaměřuje na design nábytku a interiérů. Jejich produkty jsou čisté, minimalistické a moderní, a využívají kvalitní přírodní materiály.

 • Keha3: Tato značka vytváří udržitelné a designově zajímavé produkty pro domácnost, jako jsou svíčky, mýdla, osvěžovače vzduchu a další.

 • KUMA Design: Tato značka se specializuje na návrhy textilních produktů, jako jsou ručně tkány koberce, deky a polštáře.

 • ZIZI: malá estonská textilní společnost. Navrhuje a vyrábí vysoce kvalitní bytové dekorační textilní předměty z ryze přírodních materiálů – primárně lnu a bavlny.
Tallinn udržitelně: Estonská tradiční kuchyně a ráj bleších trhů

Bleší trhy a sekáče Taliinn:

Už jsem psala, že Tallinn je ráj bleších trhů? Ne? Tak to zopakuji: Tallinn je ráj bleších trhů. Začněte tím největším, Balti Jaama Turg, ten vás na pár hodin zabaví.

 • Balti Jaama Turg (Balti Jaama Turg Second Hand Market): Toto je jeden z největších a nejznámějších blešáků v Tallinnu. Nachází se u hlavního nádraží a nabízí širokou škálu použitého oblečení, obuvi, knih, bytových doplňků a dalších. Najdete tu mix second-hand obchodů, antiků, bio marketu s potravinami i estonskými lněnými produkty.

 • Uuskasutuskeskus: Tento řetězec second handů má několik poboček po celém Tallinnu. Nabízejí široký výběr oblečení, obuvi, nábytku a dalších věcí. Často tu můžete objevit poklady, o kterých jste ani nesnili.

 • Humana: Humana je mezinárodní oblíbený řetězec second handů s několika pobočkami v Tallinnu. Specializuje se na módu a oblečení, které je často v dobrém stavu a za velmi přijatelné ceny.

 • Turg Banaan: Tento malý blešák se nachází na tržnici Telliskivi Loomelinnak (Telliskivi Creative City) a nabízí všechno od oblečení a obuvi po vintage a retro doplňky.

 • Uuskasutuskeskus Kalamaja: Tato pobočka populárního řetězce second handů Uuskasutuskeskus se nachází přímo v Kalamaja a nabízí širokou škálu použitého oblečení, obuvi, doplňků a nejrůznějších drobností.

Chybí na tomto seznamu něco? Dejte mi vědět do komentářů a ráda doplním.

Čekejte pražské ceny. Supermarkety jsou cenově srovnatelné s těmi českými, v restauracích se najíte od 15 – 30 euro, alkohol je tu však o poznání dražší, než v Česku. V Tallinnu se však dá levně ubytovat (oproti Praze) a to i v samém centru.

Projděte se po pobřeží čtvrti Kalamaja. Čtvrť je to sama o sobě okouzlující – plná severských dřevěnic, uměleckých dílen a vintage obchodů. Podél pláže je řada podniků, včetně restaurace s Michellin hvězdou a Iglu parkem. Západ slunce si můžete užívat z přístavu či z lodi.

Určitě ano, je to světově proslulá středověká restaurace, kde má všechno evokovat 16. století. Dobová restaurace pořádá až 5x týdně večery s trubadúry, nabízí neotřelá a dávno zapomenutá estonská jídla (vaří údajně i podle 700 let starých receptů) a ochutnat můžete i jejich řemeslná piva či bylinné likéry. Zážitek všemi smysly.

Len neodmyslitelně patří k celému Pobaltí a lněné komplety tu nosí většina obyvatel. Len je přírodní a velice funkční materiál, antibakteriální, přitom vzdušný. Lněné oblečení tu najdete na každém rohu a na každém trhu (společně s vlnou a vlněnými svetry). Nabídka je daleko širší než v Česku, ceny srovnatelné.

Začněte Balti Jaama Turg – je to obrovský komplet, kde najdete mix vintage oblečení, antiků, antikvariátů, obchodů s lněným oblečením i farmářskými trhy. Na několika podlažích tu najdete všechno možné – z oblečení především hodnotné vintage kousky či značkové second handy.

Humana. Tohoto řetězce second handů tu najdete rovnou několikrát – nabízí oblečení a doplňky z druhé ruky za nízké ceny. Najdete tu i Humana Vintage Boutique, který už je dražší a nabízí zajímavější kousky. V běžných pobočkách Humana jsou v nabídce běžné konfekce. Za nízkými cenami můžete vyrazit i do KILO second handu, kde se prodává na váhu a koncem měsíce se výrazně snižuje cena za kilo.

Zdroje:
* https://etichotels.com/estonia
https://www.greenkey.global/
https://www.aqi.in/in/dashboard/estonia
Foto: Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *