Toxický Barbie svět: vážně chceme být jako Barbie?

Toxický Barbie svět: vážně chceme být jako Barbie?

Davové šílenství s názvem Barbie zachvátilo jak kina, tak svět. Zvláště svět módní: v touze “být jako Barbie” si pro nás řetězce fast-fashion připravily kolekce zářivě růžové, díky kterým si můžeme stvořit svůj vlastní Barbie svět. Panenka Barbie však může být daleko toxičtější, než si dokážeme představit.  

Nechápejte mě špatně: chyba není ve filmu. Věřím, že je to příjemná podívaná a Margot Robbie je v roli Barbie překrásná. Film paradoxně získal zlatou pečeť (gold seal) od organizace Environmental Media Association (EMA), což ukazuje, že během natáčení celý šťáb uplatňoval zvýšené udržitelné postupy.

Problém pramení v naší touze “být jako Barbie”, které hravě využívají ti největší hráči fast-fashion. SHEIN, H&M, Primark, Bershka a řada dalších řetězců nelenila a jelikož nejsou fast jen tak pro nic za nic, rychle se vytasily se zářivě růžovými kolekcemi s logem Barbie, které mají evokovat blyštivou estetiku začátku milénia.

A ejhle – my to vážně kupujeme. Samozřejmě, že ke konci roku skončí většina růžových věcí ve spalovnách a nám bude trapné vyjít v Barbie outfitu z domu i jen se smetím, ale to je daleko. Zatím naše konzumní srdíčko plesá, stejně jako plesají srdíčka nákupčích a prodejců. 

I když…Barbie oblečky a doplňky už teď, pár měsíců po premiéře, zaplavily veškeré aplikace s oblečením z druhé ruky. Vinted už také svítí růžově a za hubičku si tam koupíte prakticky celý Barbieland.

A to jsme my dospělí, u kterých se předpokládá, že nepropadnou davovému šílenství názvem Barbie – už proto, že přeci nejdeme s davem, máme rozum a víme, že jde jen o marketingovou masáž. Co teprve děti?

Toxická Barbie panenka

Den, kdy byla uvedena panenka Barbie s Margot Robbie do prodeje, se stala nejprodávanější panenkou na Amazonu.

Jak uvádí Plastic pollution coalition, panenky Barbie jsou vyrobeny z nejméně 5 druhů plastů na bázi fosilních paliv: polyvinylchlorid (PVC), ethylen-vinylacetát (EVA), akrylonitril-butadien-styren (ABS) a tvrdý vinyl a k tomu náležitá aditiva, jako (izononyl)cyklohexan-1,2-dikarboksylát (DINCH), což je náhražka ještě daleko škodlivějších ftalátů. Nicméně výzkum na lidských buňkách naznačuje, že DINCH by mohl mít nepříznivé účinky podobné jako jiné toxické plastifikátory ve hračkách pro děti.

Zjednodušeně řečeno: na talíř bychom toto svým dětem nenaservírovali. A plastové hračky uvolňují toxické mikroplasty a nanoplasty, které mohou děti lehce vdechnout. Děti, které žvýkají plastové hračky, riskují vstřebání nebezpečných chemikálií, včetně olova. Plastic pollution coalition vyjmenovává veškeré potenciální zdravotní rizika, nechci tu však děsit nebohé rodiče, které v dobré víře koupili svým ratolestem panenku, a tak jen uvádím odkaz, kde se dočtete víc. Dobrou zprávou je, že ty obzvláště toxické plastové hračky, zejména ty z PVC plastu, byly vyrobeny už před rokem 2007.

Toxický Barbie svět: vážně chceme být jako Barbie?

Další úskalí: Barbie potřebuje botičky, oblečky a kamarády.

Jako malá jsem milovala veškeré Barbie panenky, i když nebyly od Mattela. Mohla jsem si je neustále převlékat, česat, kombinovat boty s kabelkami a pokud došlo na nějakou tu bitku (nikoli o Kena, ale o kabelku), neváhala jsem některé panenky i ostříhat. Neměla jsem jich moc, ale partička kamarádek už to byla.

Veškeré Barbie panenky s celou jejich garderobou, rozbitými botami a možná i kusy ostříhaných vlasů bych zřejmě našla ještě někde u našich na půdě. A budou tam ještě dávno poté, co už nebudu ani já, ani půda. Moje panenky mě přežijou o pár stovek tisíc let.

Kromě plastových panenek, které vlastně nikdy nebyly určené k recyklaci, je tu další problém: jejich syntetické Barbie oblečení plné mikroplastů. Aby bylo jasno: v tomhle Barbie svými šatníky docela slušně konkurujeme – také máme garderobu plnou umělých vláken, které se budou postupně rozpadat na mikroplasty.

Co jsou to mikroplasty?

Jsou to malé plastové částice, okem prakticky neviditelné. Najdeme jak v tekuté podobě v kosmetice i v textilních vláknech. Mikroplasty jsou stále více problematické, protože se dostávají do životního prostředí, včetně oceánů, půdy a vzduchu. Mnoho mořských živočichů a ptáků je nechtěně pozře, což může mít negativní dopady na jejich zdraví až po úroveň ekosystémů. Navíc se mikroplasty mohou dostat do potravinového řetězce a potenciálně ovlivnit i zdraví lidí. Tím, jak jsou malé, jsou mikroplasty také obtížně odstranitelné z životního prostředí a představují vážný problém kontaminace a znečištění životního prostředí.

Co z toho plyne?

Že nejlépe uděláme, pokud se na Barbie film půjdeme podívat, aniž bychom najeli na vlnu aktuálního (a velice kýčovitého) růžového trendu. Nemusíme být Barbie. A pokud jen přeci růžovou bezmezně milujeme, poohlédnout se můžeme i jinde, než u fast-fashion řetězců, co na filmovém trháku rýžují na úkor lidských práv, životního prostředí a nás všech.

Feministická linka filmu může být milá, konec konců Hollywood si to žádá, ale to nejdůležitější chybí: Life in plastic, it’s NOT fantastic.

Plastové hračky, nejen Barbie, jsou často vyrobeny z nejméně pěti druhů plastů na bázi fosilních paliv: polyvinylchlorid (PVC), ethylen-vinylacetát (EVA), akrylonitril-butadien-styren (ABS) a tvrdého vinylu. Obsahují i další chemické látky jako (izononyl)cyklohexan-1,2-dikarboksylát (DINCH), což je náhražka ještě daleko škodlivějších ftalátů.

Plastové hračky také uvolňují mikroplasty, které jsou snadno vdechovány, zvlášť pokud je dítě kouše. Plastové hračky také vypařují podle studií chemikálie spojené s fosilními palivy nazývané těkavé organické sloučeniny, které se dávají do spojitosti s řadou zdravotních problémů.

Dr. Yvonne Shashoua tvrdí, že nejvíce toxické plastové panenky bývaly v 50. letech (a letech následujících), vyrobené z PVC. Ty obsahovaly plastifikátory, které se mohou časem rozkládat, zbarvovat a dokonce se stávat lepkavými. Od roku 2007 jsou však firmy daleko transparentnější a hledají méně závazné suroviny a sloučeniny.

Jsou to malé plastové částice, okem prakticky neviditelné. Mikroplasty jsou stále více problematické, protože se dostávají do životního prostředí, včetně oceánů, půdy a vzduchu. Vznikají z rozpadu větších plastových předmětů, jako jsou obaly, lahve a rybářské sítě, a také z vypouštění mikroplastů z kosmetiky a čisticích prostředků do odpadních vod. I syntetické textilie (např. polyester, acryl, umělý chlup…) uvolňují mikroplasty s každým praním.

Fast fashion je termín používaný pro popis módního průmyslu, který produkuje trendy oblečení rychle a levně, aby co nejrychleji reagoval na neustále se měnící módní vkus zákazníků. Hlavním cílem fast fashion je nabídnout spotřebitelům neustále nové trendy za extrémně nízké ceny, často na úkor kvality a udržitelnosti. Ve fabrikách fast-fashion řetězců jsou často porušována pracovní práva dělníků, kteří pracují za nízké mzdy a v nebezpečných podmínkách.

Foto: Unsplash, Alena Pecháčková

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *