Dětské plenky: Jsou ekologické plenky lepší než klasické? Podle čeho vybírat?

Dětské plenky: Jsou ekologické plenky lepší než klasické? Podle čeho vybírat?

Věděli jste, že každou minutu končí dalších přibližně 300 000 dětských plen buď na skládce, v přírodě nebo ve spalovnách? Že jedno dítě spotřebuje až 6000 jednorázových plen a že právě dětské pleny patří mezi 25 nejběžnějších plastových předmětů nalezených na dně oceánů? Avšak ani ekologické plenky nejsou pro životní prostředí žádnou výhrou. Jak si s tím tedy poradit?

Anglický web Ethical Consumer uveřejnil rozsáhlý výzkum na téma dětských plen, porovnal celou řadu (na anglickém trhu) běžně dostupných značek, které hodnotil z nejrůznějších hledisek (transparentnost, certifikace materiálů, uhlíková stopa…) a podrobně se věnoval otázce „jednorázové či pratelné“?

Možná tuhle otázku jako rodiče řešíte také, případně brzy budete. Pojďme si shrnout pár zajímavých údajů a popřemýšlet, co by šlo udělat lépe.

I sebevíc "biologicky rozložitelné" plenky stále obsahují minimálně 20 % nebiologicky rozložitelného plastového materiálu, který pravděpodobně přežije vaše pra-pra-pra-pra-pravnouče.

Jsou ekologické plenky lepší než klasické? Podle čeho vybírat?

Dětské plenky: Jsou ekologické plenky lepší než klasické? Podle čeho vybírat?

Běžné jednorázové plenky jsou vyrobeny z kombinace ropných materiálů, včetně polypropylenu, polyethylenu, polyesteru a superabsorbčních polymerů, spolu s papírem a elastickými částmi.

I biologicky rozložitelné materiály se nejspíše nerozloží na skládkách, kompostovatelné materiály často jen za podmínek průmyslového kompostování.

Zásadně ekologičtější je však samotná jejich výroba, kde se využívají suroviny z obnovitelných zdrojů, recyklované a recyklovatelné plasty, plenky se nebělí chlorem ani se nepřidává syntetická parfemace. To dohromady představuje pro životní prostředí o něco menší zátěž, než výroba klasických jednorázových plen na bázi ropy.

Odhaduje se, že každou minutu se vyhodí na 300 000 jednorázových plen na celém světě. Každou minutu. Dětské plenky tak patří mezi 25 nejběžnějších plastových předmětů nalezených na dně oceánu.

Jedno dítě spotřebuje od narození zhruba 4000 – 6000 jednorázových plen, uvádí Ethical Consumer. Oproti tomu stačí 30 – 50 plenek na opakované použití. I když započítáme náklady na praní, stále nám plenky, které lze používat opakovaně, vycházejí výrazně levněji (zvlášť u rodin s více dětmi).

V ideálním případě pouze znovu použitelné a pratelné a to z přírodních materiálů (bez mikrovláken). To je však v moderních domácnostech časově náročné, a tak se dělají kompromisy – buď se vybírají plenky „biologicky rozložitelné“, nebo se znovu použitelné pleny kombinují s jednorázovými, čímž se snižuje jejich spotřeba. Vždy je dobré přizpůsobit to svému životnímu stylu, časovým a finančním možnostem.

Foto: Unsplash
Zdroj: Ethical Consumer

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *